Ćwiczenia w biurze
ALICJA • dawno temuPraca siedząca pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, tj. bóle kręgosłupa, bóle karku, żylaki nóg itd. Można by jeszcze długo wymieniać, ale zamiast jęczeć z bólu, wykonuj proste ćwiczenia przed komputerem. Rozciągające i relaksacyjne świetnie nadają się na ćwiczenia w pracy. Nie tylko zlikwidują dolegliwości bólowe, ale również pozwolą odetchnąć od intensywnego wysiłku umysłowego oraz poprawią koncentrację.
Ćwiczenia relaksacyjne
Na początek ćwiczenia oczu. Oderwij wzrok od komputera lub sterty papierzysk i popatrz w dal. Jeśli siedzisz przy oknie, spójrz, co się dzieje na zewnątrz. Pozwól oczom chwilę odpocząć. Następnie oprzyj się wygodnie na fotelu i popatrz w sufit. Zataczaj gałkami ocznymi kółka, a następnie kreśl wzrokiem ósemki. Oprzyj łokcie na biurku i zasłoń dłońmi oczy. Pozwól odpocząć im w ciemności. Pamiętaj, aby często mrugać oczami. Mruganie pozwala oczyścić oczy z pyłków i nawilżyć spojówki. Na koniec zamknij na chwilę oczy, a opuszkami palców poklep skórę wokół nich. Poprawisz w ten sposób krążenie i zniwelujesz efekt zmęczonych oczu.
Nie garb się w pracy. Pochylona sylwetka uciska przeponę i sprawia, że oddech staje się płytki. Niedotlenione organy zaczynają szwankować, a Twoje samopoczucie zdecydowanie się pogarsza. Oddychaj przeponą. Połóż prawą dłoń na brzuchu i wykonaj głęboki wdech nosem. Wciągane do płuc powietrze powinno unieść do góry klatkę piersiową, a nie pompować brzuch lub go nadmiernie spłaszczać. Jeśli wstydzisz się ćwiczyć przy biurku, przejdź do pomieszczenia socjalnego. Wykonuj głębokie wdechy, wyciągając jednocześnie ręce ku górze i unoś się na palcach. Powoli wypuszczaj powietrze ustami. Ostatnie ćwiczenie polega na wciągnięciu powietrza przez nos i gwałtownym, przerywanym wypuszczeniu ustami.
Ćwiczenia rozciągające
Rozluźnij się. Zacznij od szyi i karku. Rozmasuj je dłońmi, a następnie wykonaj kilka kółek głową. Przechyl głowę raz w lewą, a raz w prawą stronę. Odwróć głowę jak najdalej w tył, patrząc najpierw przez jedno, a następnie przez drugie ramię.
Wyciągnij ręce jak najdalej przed siebie i spleć dłonie. Wykręć dłonie na drugą stronę, a następnie unieś wyprostowane i nadal splecione ręce nad głowę. Poruszaj ramionami w górę i w dół. Zegnij ręce w łokciach i trzymając się za ramiona wykonuj okrężne ruchy, kilka kółek do przodu i kilka do tyłu. Wyprostuj nogi pod biurkiem i przez chwilę zataczaj stopami kółka. Pora wstać od biurka i wykonać kilka skłonów.
Ćwiczenia na nogi pozwolą uniknąć skurczów i bólu. Usiądź w lekkim rozkroku i wyprostuj prawą nogę. Lewą, ugiętą w kolanie, odstaw na zewnątrz. Prawą piętę oprzyj o podłogę, a dłońmi dociśnij wyprostowaną nogę. Ćwiczenie nie powinno sprawiać bólu, ale powodować uczucie rozciągania wewnętrznej części prawego uda. To samo ćwiczenie wykonuj, prostując lewą nogę. Na koniec kilka skłonów na boki. Siedząc za biurkiem, wykonuj skłony w bok tak, jakbyś chciała coś podnieść. Patrz na wprost.
W pracy możesz również ćwiczyć mięśnie Kegla, naprzemiennie napinając i rozluźniając mięśnie pochwy. Ponadto jeśli pracujesz przed komputerem pamiętaj o robieniu pięciominutowych przerw co godzinę. Nie używaj windy, tylko wchodź po schodach. O ile nie masz daleko do pracy, to wybieraj się na piechotę. Siedząc przy biurku, nie podkulaj nóg, ani nie zakładaj nogi na nogę. Staraj się często prostować nogi i przechadzać się po biurze. Wystarczy przestrzegać tych kilku, jakże banalnych zaleceń, a komfort i wydajność pracy zdecydowanie ulegną poprawie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze