Cienka linia między miłością a zazdrością
PAULA • dawno temuNaukowcy odkryli, iż oksytocyna, tzw. hormon miłości, która wpływa na zachowania takie jak zaufanie, empatia czy hojność, także wpływa na zachowania typu zazdrość i chełpienie się.
Jak wyjaśnia Simone Shamay-Tsoory z University of Haifa, zakładamy, iż hormon ten wywołuje pewne nastroje społeczne: Gdy osoba ma pozytywne skojarzenia odnośnie jakiegoś zdarzenia czy osoby, wówczas oksytocyny wzmacniają pro-społeczne zachowania, natomiast, gdy skojarzenie ma zabarwienie negatywne, hormon powoduje wzrost negatywnych odczuć.
Wcześniejsze badania dowiodły, że oksytocyna ma dobry wpływ na pozytywne uczucia. Hormon jest uwalniany w sposób naturalny podczas porodu oraz w trakcie aktywności seksualnej.
Uczestnicy eksperymentu, którzy wdychali syntetyczną formę wspomnianego hormonu, wykazali podwyższony poziom uczuć altruistycznych. Uważa się także, iż oksytocyna odgrywa ważną rolę w formowaniu więzi międzyludzkich.
Jednakże we wcześniejszych badaniach przeprowadzonych przez innych badaczy na gryzoniach, okazało się, że hormon jest również związany z wyższym poziomem agresji. Na ich podstawie postanowiono zbadać, czy powyższy hormon również nie wpływa na negatywne zachowania społeczne.
W obecnym badaniu wzięło udział 56 ochotników, połowa z nich podczas pierwszej sesji wdychała syntetyczną formę oksytocyny, natomiast w drugiej sesji placebo. Drugiej połowie uczestników podano placebo w pierwszej sesji, a w drugiej – oksytocynę.
Po podaniu leku każdy z uczestników został wezwany do gry w szczęście wraz z innym zawodnikiem, którym w rzeczywistości był komputer (uczestnicy o tym nie wiedzieli).
Każdy z ochotników został poproszony o wybranie jednych z trojga drzwi. Za drzwiami były ukryte różne sumy pieniędzy. Czasami zawodnik uzyskał mniej lub więcej pieniędzy od swojego konkurenta, sytuacje te stwarzały warunki do tego, by osoby mogły wykształcić uczucia zazdrości czy chęci pochwalenia się.
Badanie dowiodło, że uczestnicy, którzy wdychali „hormon miłości” byli bardziej zazdrośni, gdy konkurent wygrał więcej pieniędzy oraz mieli większą chęć pochwalenia się, gdy to oni wygrywali.
Co bardziej interesujące, negatywne emocje były wzbudzane tylko podczas trwania gry, natomiast po jej zakończeniu opadały.
Doktor Shamay-Tsoory konkluduje: Powyższe wyniki wskazują, że niepożądane skutki działania oksytocyny na ludzkie zachowanie muszą być głębiej zbadane zanim ruszymy dalej…
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Biological Psychiatry”.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze