Hirsutyzm – nadmierne owłosienie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuHirsutyzm to nadmierne owłosienie (typu męskiego), które pojawia się u kobiet na twarzy, tułowiu i kończynach. Często zmianom tym towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, a nawet niepłodność. Przyczyną hirsutyzmu może być porfiria, guzy jajników lub nadnerczy oraz nadwrażliwość skóry na światło. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (których także dotyczy hirsutyzm) nadmierne owłosienie może być spowodowane zażywaniem niektórych leków.
To kobiety najczęściej skupiają się na usunięciu szpecącego owłosienia i usuwanie, a nie leczenie jest najczęstszym powodem ich wizyt u specjalisty. Określenie przyczyn hirsutyzmu i jego leczenie nie jest łatwe, a na efekty trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Warunkiem prawidłowego leczenia jest rozpoznanie przyczyny. Nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów w organizmie kobiety, pochodzi z jajnika lub nadnerczy. To one są przyczyną pojawienia się nadmiernego owłosienia. Zbyt obfite owłosienie pojawia się w okresie dojrzewania, gdy zmienia się funkcja nadnerczy i jajników. Często gęste owłosienie jest cechą rodzinną, zapisaną w genach. Zwiększona ilość włosów występuje też u kobiet po menopauzie. Niepokojące jest natomiast nagłe pojawienie się nadmiernego owłosienia u młodych kobiet. W badaniach pacjenta trzeba wziąć pod uwagę możliwość obecności guza jajników lub nadnerczy. Leczenia hirsutyzmu nie należy lekceważyć również dlatego, że negatywnie wpływa na psychikę kobiet, które nie czują się atrakcyjnie i nie są akceptowane przez społeczeństwo.
Usunięcie przyczyny hirsutyzmu powoduje, że meszki nie przekształcają się już we włosy. Jeśli masz hirsutyzm typu męskiego lekarz powinien doprowadzić do zahamowania nadmiernego wytwarzania testosteronu. W wypadku guzów hormonalnie czynnych zaleca się leczenie chirurgiczne.
Metody radzenia sobie z nadmiernym owłosieniem:
elektroliza — jedyna skuteczna metoda usuwania włosów poprzez wprowadzenie cieniutkiej sondy do torebki włosa,odpowiednia dieta, gdy przyczyną hirsutyzmu jest otyłość,woskowanie, czyli usuwanie nadmiernego owłosienia za pomocą ciepłego wosku, stosowane zarówno w domu, jak i w salonach kosmetycznych,wyrywanie pęsetą — należy jednak uważać, by nie uszkodzić torebki włosa i nie doprowadzić do zakażenia. Najlepiej przed wyrwaniem przyłożyć ciepły kompres, który zmiękczy skórę. Następnie wysterylizowaną pęsetą wyrwać włos jednym ruchem, „z włosem”, a potem odkazić skórę wodą utlenioną. Metoda ta jednak może powodować wzmocnienie włosów i ich szybsze odrastanie,depilowanie za pomocą depilatora lub środków chemicznych,odbarwianie, dzięki któremu włosy są mniej widoczne (około 60 ml 6 % wody utlenionej, 10 kropli amoniaku i 10 kropli sody wymieszać aż do uzyskania konsystencji pasty. Wypróbować najpierw na wewnętrznej skórze powierzchni nadgarstka).
Nie zaleca się golenia, ponieważ powoduje ono szybsze odrastanie włosów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze