Kariera przyczyną bezpłodności?
JOANNA BISZEWSKA • dawno temuIntensywny styl życia karierowiczekmoże znacznie wpłynąć na ich sylwetkę i … płodność. Tego dowiedli amerykańscy antropologowie.Odpowiedzialna praca, managerskie stanowisko, wysokie dochody – to tylko na pozór pełnia szczęścia współczesnej kobiety. Amerykańscy badacze ostrzegają 20 i 30-letnie kobiety, że zbyt intensywny styl życia i stresująca praca obniżają ich szanse na zostanie mamą.
Antropolog prof. Elizabeth Cashdan uważa, że u aktywnych zawodowo i zapracowanych kobiet zmienia się nie tylko prawidłowa gospodarka hormonalna, ale i sylwetka. Wyniki badań prof. Cashdan zostały opublikowane w „Current Anthropology“ z których się dowiadujemy również, że współczesne karierowiczki częściej niż inne kobiety nie są właścicielkami idealnej figury typu klepsydra, czyli duży biust, wąska talia i krągłe biodra. A to typ od lat kojarzony z płodnością.
Kobiety sukcesu częściej posiadają tzw. męski typ budowy czyli brak wcięcia i kumulowanie się tłuszczu, zamiast na biodrach, to w okolicach talii. Badania z 2004r. dowodzą, że kobiety klepsydry są o 30 proc. płodniejsze od tych o innej budowie ciała. Panie o talii osy mają również wyższy poziom estrogenu i progesteronu.
Stres w pracy i chęć dorównania mężczyznom przyczynia się również do spadków estrogenów, które zostają zastępowane androgenami – hormonami zawierającymi testosteron i kojarzonymi ze stresem, staminą, rywalizacją i obojnactwem.
Lekarze z klinik bezpłodności w Wielkiej Brytanii nie są zaskoczeni odkryciem prof. Cashdan. Przyznają, że w większości ich klientkami są biznesmanki o wcale nie idealnej sylwetce kelpsydry.
Dr Martin Tovee, psycholog z Uniwersytetu w Newcastle tłumaczy, że u kobiet przesadzających ze sportem lub obsesyjnie odchudzających się spada estrogen, w dużej mierze odpowiedzialny za płodność. Tovee przyznaje, że stresująca praca może wywierać na kobiety taki sam efekt, czyli obniżać ich płodność.
Lekarze i psychologiowie doradzają zatem, aby aktywne zawodowo kobiety lubiące adrenalinę i rywalizację, zdjęły na chwile „nogę z gazu“, zadbały o zdrową dietę i zwolniły tempo. Rezultaty mogą szybko zaowocować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze