Motywacja do ćwiczeń fizycznych - jak ją zwiększyć?
PAULA • dawno temuDla wielu osób uprawianie lekich ale regularnych ćwiczeń fizycznych mogłoby być wręcz zbawienne. Dotyczy to zwłaszcza cierpiących z powodu schorzeń układu krwionośnego czy oddechowego, osób w okresie rehabilitacji po zabiegach lub ciężkich chorobach, czy też dla seniorów chcących dłużej utrzymać dobrą kondycję. Ale nawet ludzie zdrowi czerpać mogą olbrzymie korzyści z aktywności fizycznej.
Problem w tym, że czasem ciężko się na nią zdobyć — dlatego większość z nas zaprzestaje ćwiczeń już po kilku tygodniach. Amerykański College of Sports Medicine podpowiada, jak poprawić swoją motywację. Jak twierdzi Michael Bracko, "osoby poszukujące swojej motywacji do regularnego wysiłku fizycznego muszą najpierw określić, dlaczego w ogóle chcą ćwiczyć." Powody mogą być różne — zarówno wynikające z przyczyn medycznych i związanych z nimi zaleceń lekarskich, jak też z własnej, wewnętrznej potrzeby zachowania zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia.
Kiedy już określimy nasze powody do podjęcia aktywności, wybrać należy odpowiedni jej rodzaj. Bracko wymienia pięć różnych typów zajęć fitness:
- Spokojne zajęcia, takie jak kręgle, golf, czy nawet ogrodnictwo — polecane są zwłaszcza osobom starszym, chcącym pozostać aktywnymi nawet w podeszłym wieku.
- Pozwalające zachować sprawność ruchową — Tai-Chi bądź joga, ale również podstawowe ćwiczenia zalecane po zabiegach operacyjnych i w trakcie rehabilitacji.
- Podnoszące sprawność fizyczną — tutaj klasyfikowane są tak zwane ćwiczenia Cardio, podnoszące sprawność układu krążenia, oddechowego, wytrzymałość i elastyczność mięśni.
- Rekreacyjne fitness — zajęcia w zakresie ogólnej sprawności, ukierunkowane częściowo na specjalistyczne szkolenia sportowe, bardziej wysiłkowe i zaawansowane od poprzednich.
- Trening sportowy — przeznaczony dla wąskiej grupy osób, których celem jest zawodowe zajmowanie się sportem, nie zaś tylko podnoszenie swojej kondycji dla zdrowia i własnej przyjemności.
Ważne jest, żeby na początku ćwiczeń dostosowywać ich rodzaj do naszej kondycji i potrzeb. Motywacja najczęściej kończy się nam właśnie dlatego, że nieodpowiedno dobieramy zakres treningu — wykonujemy zbyt proste ćwiczenia, które nas nudzą i nie dają satysfakcji, lub zbyt ciężkie, po których wcale nie czujemy się lepiej i które szybko zaczynają nam się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym.
Warto również rozważyć, czy naszej motywacji nie zwiększy przyłączenie się do innych osób trenujących na tym samym poziomie zaawansowania. Jeżeli będzie to grupa regularnie się spotykająca, może to stanowić dodatkową motywację do pojawiania się na zajęciach i spotkaniach.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze