Medycyna naturalna. Popierasz?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChociaż medycyna naturalna, zwana naturopatią, ma wielu zwolenników, to równie wielu jej przeciwników wykorzystuje jako argument przeciwko niej brak udokumentowanych badań. Zarówno w przypadku ziołolecznictwa, jak i aromaterapii liczne badania potwierdziły pozytywne działanie produktów przygotowanych na bazie roślin. Czym jest naturopatia i kiedy możemy ją stosować?
Początki medycyny naturalnej sięgają czasów Hipokratesa. Podstawy techniki hydroterapii ustalone zostały jednak dopiero w XVIII. W tym czasie, a także w wieku XIX doceniono również lecznicze właściwości wody. Naturopatię opracował Benedict Lust żyjący w latach 1870–1945.
Celem naturopatii jest leczenie przyczyny choroby, a nie jej objawów. Poza tym kładzie ona nacisk na wzmacnianie odporności organizmu poprzez zastosowanie różnych technik (np. homeopatia, ziołolecznictwo, hydroterapia) oraz leków naturalnych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mineralnego. Bardzo ważnym założeniem medycyny naturalnej jest także zmiana higieny życia codziennego, aby mieć nie tylko siłę zwalczać chorobę, ale także po to, aby jej zapobiegać, a przecież niezdrowy styl życia jest częstą przyczyną różnych zachorowań.
Kiedy możemy stosować naturopatię:
w stanach pogrypowych,w nieżycie żołądka i jelit, w przypadku alergii,w przewlekłych infekcjach,w reakcjach zwyrodnieniowych (np. rozedma, wrzody), w stanach niepokoju, przemęczenia,w problemach z nadwagą.
Stosując jakiekolwiek metody naturalne, należy być bardzo ostrożnym. Przede wszystkim dlatego, że tylko nieliczni naturopaci są lekarzami, a proponowane techniki nie są wskazane dla wszystkich. W przypadku poważnych chorób nie wolno przerywać wcześniejszej terapii. Warto więc skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć jego opinii na temat naturopatii w danym wypadku, aby sobie nie zaszkodzić. Poza tym należy pamiętać, że medycyna naturalna nie może zastąpić tradycyjnych metod leczenia, może jedynie je wspomóc.
Naturopaci zalecają, aby zadbać o właściwy styl życia. W tym celu:
śpij taką ilość godzin, jakiej potrzebuje twój organizm. Kładź się spać wtedy, gdy poczujesz pierwsze oznaki zmęczenia.zasypiaj w chłodnym, przewietrzonym pomieszczeniu.jedz codziennie dużo warzyw i owoców (5 -10 porcji).unikaj gotowych dań, gdyż zawierają one dużą ilość soli oraz dodatków spożywczych.staraj się jak najczęściej jeść potrawy grillowane (ale prawidłowo przygotowane, niespalone) lub przygotowywane na parze. unikaj stresujących sytuacji, a jeżeli pojawią się jakieś problemy, pamiętaj o głębokich oddechach.zadbaj o swoją kondycję — spaceruj, uprawiaj jogę lub jeździj na rowerze.
Jeżeli zdecydowałaś się na wizytę u naturopaty, bądź przygotowana na szczegółowe pytania dotyczące nie tylko twojego samopoczucia, ale także chorób występujących w rodzinie. Poza tym istotne są twoje nawyki żywieniowe, styl i tempo życia, nałogi itp. Aby postawić właściwą diagnozę, naturopata korzysta z różnych metod. Może to być irydologia polegająca na obserwacji tęczówki czy kinezjologia oceniająca napięcie mięśni. Badaniu podlegają również włosy, co ułatwia sprawdzenie ewentualnych niedoborów witamin czy minerałów oraz występowania toksyn. Obecność pasożytów sprawdzana jest za pomocą elektrodiagnostyki. Nie można pominąć także zbadania tętna i obserwacji języka, na którym pojawiające się naloty mogą sugerować różne choroby.
Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw natury, należy z rozwagą wykorzystywać jej najlepsze dary. Założeniem medycyny naturalnej jest pomaganie, a nie szkodzenie. Tylko od nas samych zależy więc, czy zapewnimy swojemu organizmowi to, czego naprawdę potrzebuje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze