6 strategii radzenia sobie z trudnymi decyzjami
PAULA • dawno temuTrudne decyzje dla każdego z nas oznaczają co innego, nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas nie raz i nie dwa w życiu staje przed trudnym wyborem. Jak zdecydować co dla nas lepsze? Jak poradzić sobie z podejmowaniem decyzji? Strategii jest wiele i choć z reguły stosujemy od jednej do trzech (w zależności od rodzaju i kalibru sprawy) to warto poznać inne – być może okażą się dla nas bardziej efektywne.
1. Konsultacje z innymi
W teorii sposobów przetwarzania informacji, o której pisałam wczoraj, istnieje metaprogram „inni” który oznacza tendencję do uzyskiwania informacji na dany temat od innych i odnoszenie się do opinii innych przy podejmowaniu decyzji. Taki metaprogram można wykorzystać przy podejmowaniu trudnych decyzji poprzez dopytywanie się znajomych i zasięgania u nich porady na temat tego co zrobić w danej sytuacji.
Nie masz pomysłu jak poradzić sobie z problemem? Mała burza mózgów ze znajomymi może pomóc znaleźć nowe rozwiązania i podjąć decyzję.
2. Odkładanie decyzji w czasie
W naszym życiu zdarzają się gorsze dni? Niezależnie od tego z czego owe gorsze dni wynikają, faktem jest że się zdarzają. Może więc być tak, że w danym dniu trudnej decyzji nie damy rady podjąć. Wtedy można ją odłożyć na późniejszy termin. Dodatkowy czas może też przynieść nowe dane. Grunt, aby nie odkładać jej w nieskończoność (prokrastynacja) ale ustalić czas jej podjęcia.
Czasem odłożenie decyzji na później może przynieść nowe fakty które pomogą w podjęciu decyzji.
3. Wybór mniejszego zła
Nie zawsze nasza decyzja to wybór pomiędzy tym czy zjeść czekoladę czy batonika (niezależnie od tego co wybierzemy, dostaniemy „ciuciu” i będziemy zadowoleni). Nierzadko na szali mamy dwie rzeczy które są równie nieprzyjemne. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie zdecydować, która z decyzji ma mniejsze potencjalne skutki negatywne i …zaakceptować tą decyzję. Najwięcej problemów sprawia nam bowiem nie to że efekty decyzji są nieprzyjemne, lecz to że nie umiemy się pogodzić z tym, ze podjęliśmy decyzję o kiepskich konsekwencjach.
Czasem trudniejsza od decyzji jest jej akceptacja.
4. Wybór eliminacyjny
Nie możesz wybrać jednej rzeczy spośród kilku możliwości? Zacznij je eliminować. W końcu na placu boju pozostanie ..ostateczna decyzja i końcowy wybór – nie z kilku lecz zaledwie z dwóch rzeczy – będzie prościej.
Jeśli nie możesz wybrać tego co najlepsze, odrzucaj to co najgorsze.
5. Analiza
Analiza powinna być metodą najbardziej efektywną i tak jest w istocie o ile jest …rzetelnie przeprowadzana (to znaczy nie są pomijane żadne informacje). Analizę sytuacji przed podjęciem decyzji możesz zrobić na wiele sposobów – wypisując plusy i minusy każdej decyzji, analizując rangę przykrych konsekwencji każdej decyzji czy potencjalnych zysków. Ważne, aby analizować jak analityk bankowy – bez emocji, które spowodują, że zaczniemy filtrować informację.
Jeśli analizujesz, rób to bez emocji.
6. Na żywioł
Jeśli analiza zawodzi, bądź po przeprowadzeniu analizy nadaj nie czujesz się dobrze z decyzją którą musisz podjąć, idź na żywioł i zaufaj swojej intuicji i instynktowi. Oczywiście – nie raz się sparzysz opierając decyzję jedynie na „czuciu jej”. Ale może dzięki temu będziesz i tak szczęśliwszy?
Jeśli kompletnie nie wiesz co robić – zaufaj sobie.Źródło: lajfmajster.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze