Trudny poród
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuWiększość ciąż kończy się porodem fizjologicznym – aby świadomie go przeżyć, wystarczy teoretyczna znajomość przebiegu poszczególnych jego okresów. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach spodziewać się możemy komplikacji sprawiających, że przebieg porodu będzie odbiegał od normy i narodziny mogą się okazać trudne zarówno dla rodzącej, jak i dla personelu odbierającego poród:
- Nieprawidłowości w ułożeniu i obrotach główki
- Jest to sytuacja, w której główka dziecka nie układa się w kanale rodnym w sposób umożliwiający płynny przebieg porodu. Może to być wywołane dysproporcją między kształtem i rozmiarem główki a miednicą matki, osłabieniem czynności skurczowej macicy, lub wystąpić bez uchwytnej przyczyny. Sytuację taką rozpozna prowadzący poród położnik po zbadaniupacjentki. Dalszy poród drogami natury zazwyczaj będzie możliwy, konieczne mogą się jednak okazać różne manewry (np. ułożenie ciężarnej na boku) lub zastosowanie próżniociągu (rzadko kleszczy). Czasem w celu ukończenia porodu konieczne może się okazać cesarskie cięcie.
- Położenie miednicowe
- Termin ten oznacza, że płód rodzi się nie główką, jak to następuje w porodzie fizjologicznym, lecz pośladkami (główka rodzi się więc jako ostatnia część ciała dziecka, zamiast pierwsza). Stan ten występuje w blisko 5% przypadków, częściej w porodach przedwczesnych. Wymaga on szczególnego nadzoru lekarskiego, nieraz również wykonania przez położnika odpowiednich chwytów (tzw. pomocy ręcznych), które umożliwią prawidłowe urodzenie główki i rączek. Kobieta rodząca powinna szczególnie uważnie słuchać poleceń personelu odbierającego poród, aby zminimalizować ryzyko groźnych powikłań, jakie mogą się pojawić w trakcie porodu, tj. wypadnięcia pępowiny, uduszenia się dziecka, urazu porodowego czy też pęknięcia krocza.
- W praktyce dość często w przypadku położenia miednicowego występują wskazania do ukończenia ciąży cesarskim cięciem.
- Ciąża mnoga
- Ciąża bliźniacza lub mnoga wyższego rzędu (trojaczki, czworaczki…) kojarzy się z wieloma zagrożeniami dla matki i dzieci, związanymi również z trudnym porodem. Najczęściej występujące powikłania porodu w ciąży wielopłodowej obejmują:
- Długi poród
- Wypadnięcie pępowiny
- Zahaczanie bliźniaków (kolizja główek)
- Osłabienie skurczów
- Przedwczesne oddzielenie łożyska drugiego bliźniaka i jego niedotlenienie
- Wzmożone krwawienie w okresie wydalania łożyska
W przypadku ciąży bliźniaczej, podobnie jak w położeniu miednicowym, często istnieją wskazania do urodzenia dziecka drogą brzuszną (cesarskim cięciem). W przypadku trojaczków/czworaczków zawsze wykonujemy cięcie.
Jako poród trudny przyjąć należy również wszystkie sytuacje, w których istnieją nagłe wskazania do wykonania cesarskiego cięcia, np. brak postępu porodu, przedwczesne odklejenie łożyska lub łożysko przodujące.
Żródło: www.abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze