Edynburg – szkocki Rzym
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuEdynburg (ang. Edinburgh, czyt. ‘εdɪ n,bərə) znajduje się w południowo-wschodniej Szkocji i jest jej stolicą. Miasto, podobnie jak Rzym, położone jest na siedmiu wzgórzach. Od północy otacza je zatoka Firth of Forth.
Na centrum Edynburga składa się Stare Miasto (Old Town) i Nowe Miasto (New Town) rozdzielone ogrodami Princes Street Gardens. Stare Miasto jest najstarszą dzielnicą, budowaną od wczesnego średniowiecza, z większością historycznych zabytków, z których wiele znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowe Miasto powstało w XVIII w. jako dzielnica bogatych rezydencji, urzędów i banków.
W Old Town na wygasłym wulkanie zbudowano wspaniały zamek – Edinburgh Castle. Przez wieki był warownią obronną kraju. Pełnił również funkcję więzienia wojskowego. Znajduje się w nim skarbiec ze szkockimi klejnotami królewskimi. Z murów obronnych podziwiać można piękną panoramę Edynburga, zatoki Firth of Forth i niziny Lothian.
W Edynburgu urodzili się: Robert Louis Stevenson (1850–1894) – autor „Wyspy Skarbów” oraz Sir Walter Scott (1771–1832) – poeta i autor powieści historycznych, których akcja rozgrywa się w Szkocji. W Edynburgu mieszkał największy szkocki poeta Robert Burns (1759–96), jako pierwszy piszący w dialekcie szkockim. Z Edynburgiem związane są także inne znane osobistości, w tym: wynalazca telefonu – Alexander Graham Bell, premier Wielkiej Brytanii – Tony Blair, twórca Sherlock’a Holmes’a – Sir Arthur Conan Doyle, filozof i ekonomista – David Hume, ojciec ekonomii – Adam Smith, sławny aktor – Sir Sean Connery, a J.K. Rowling, autorka Harry’ego Potter’a, swoją pierwszą książkę napisała w jednej z tutejszych kafejek.
W mieście nie można nie odwiedzić tętniących życiem pubów (szkockie howffs) serwujących najróżniejsze gatunki szkockiej whisky i ciemnego piwa.
Edynburg słynie z licznych dorocznych festiwali, z których najsłynniejszym jest międzynarodowy Edinburgh Festival, stanowiący serię wydarzeń kulturalnych w mieście. Obejmuje siedem oddzielnych tematycznie festiwali, m.in. sztuki, filmu, książki oraz teatru, odbywających się co roku w ostatnich tygodniach sierpnia. Pierwszy festiwal zorganizowano w 1947 roku, by ożywić życie kulturalne Szkocji. Obecnie jest to największy festiwal kulturalny na świecie. (Więcej: http://www.eif.co.uk)
Zobacz także: Belfast – miasto odrodzone
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze