Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuJesteśmy społeczeństwem, które na przestrzeni ostatnich lat zaczęło się bogacić, a zatem sfera finansowa powoli przestaje być tematem tabu. Staramy się podchodzić do niej coraz bardziej racjonalnie.
Dlatego właśnie znacznie częściej planujemy nasz domowy budżet. Lepiej bowiem działać świadomie i docierać dalej bez problemów po drodze, niż robić to przypadkowo i zdawać się na szczęście, które nie zawsze nam towarzyszy. A nawet jeśli, to i tak trzeba mu trochę pomóc.
Czym jest budżet domowy?
Budżet domowy to nic innego jak spis przychodów i wydatków dotyczących naszego gospodarstwa domowego.
Zazwyczaj sporządzamy go co miesiąc, notując, ile pieniędzy wydaliśmy, na co i kiedy. Można to robić na różne sposoby – w zeszycie, w Excelu, na przygotowanym przez nas arkuszu. Forma nie ma tutaj właściwie żadnego znaczenia.
Sprawa jest prosta, jeśli prowadzimy jednoosobowe gospodarstwo domowe. Wówczas sami decydujemy o wszystkim i wszystko możemy planować niezależnie od innych domowników.
Jeśli zdecydujemy się na zamieszkanie z partnerem, wówczas budżet domowy powinniśmy świadomie i otwarcie omawiać we dwoje.
Przychody – to głównie nasze pensje. Ale także inne źródła dochodu. Ktoś może wynajmować przysłowiowe "mieszkanie po babci" i mieć z tego dodatkową część utrzymania.
Prosty budżet domowy – po co?
Sporządzanie budżetu domowego może być początkowo czasochłonne – zanim wypracujemy sobie wygodną formę i system. Dlaczego jednak warto to robić?
- świadomość budżetu
Dopiero rozpisując wszystko dokładnie, będziemy wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy. Już na tym etapie możemy dojść do pierwszych wniosków, np. że jest on spory i powinien spokojnie wystarczyć lub należy dążyć do powiększenia go w przyszłości.
- wydatki
Dzięki skrupulatnemu zapisywaniu naszych wydatków będziemy mieć znacznie większą świadomość, na co idą nasze pieniądze w trakcie miesiąca. Jak planować budżet domowy?
Można podzielić wydatki na stałe (rachunki za telefon, internet, czynsz, etc.), regularne (żywność, chemia, benzyna, odzież) oraz okazjonalne (wszystko, co nie wlicza się w dwa poprzednie – drobne przyjemności, wyjścia do restauracji, kino, koncert, wizyta w SPA, etc.).
- dokładna analiza wydatków
Dopiero po rozpisaniu wszystkich wydatków zauważymy, w jaki sposób się rozkładają. Możemy porównać skalę do wydatków innych członków rodziny, znaleźć obszary, które pochłaniają zdecydowanie za dużo środków.
Można też przemyśleć, czy na pewno rozkład wydanych pieniędzy powinien tak wyglądać. Czy na pewno dziecko co miesiąc potrzebuje nowego plecaka do szkoły, czy bez kolejnej modnej zabawki naprawdę nie może żyć?
Czy naprawdę musimy stołować się tak często na mieście? Czy co sezon musimy mieć najnowszy telefon komórkowy? Wniosków może być wiele. Dowiemy się, gdzie uciekają nam finanse. Ale może też dojdziemy do tego, na czym niepotrzebnie oszczędzamy.
- w poszukiwaniu oszczędności
Dzięki budżetowi domowemu mamy szansę efektywnie zaplanować oszczędności. Widząc, na co idzie zbyt dużo pieniędzy, możemy świadomie podjąć szereg decyzji o pewnych ograniczeniach, z myślą o większym i ważniejszym dla nas celu – zaoszczędzeniu konkretnej kwoty.
Musimy zwyczajnie zadecydować, które obszary życia są dla nas naprawdę ważne, a na których można oszczędzić. Skoro silnikowi w naszym samochodzie dedykowana jest E95, nie tankujmy droższej E98.
Jeśli windsurfing uprawiamy tylko raz do roku w jeden weekend, nie inwestujmy tysięcy w to hobby. Zawsze starajmy się szukać sprytnych sposobów na zaoszczędzenie tam, gdzie można i ma to sens.
Zalety budżetu domowego
Podpowiedzi na to, jak sporządzić i zarządzać budżetem domowym znajdziemy w poradniku Vivus — jak planować budżet domowy.
Jeśli np. porządne zakupy w tańszym supermarkecie raz w tygodniu są bardziej sensowne niż codzienne zostawianie siedemdziesięciu złotych w drogich osiedlowych delikatesach – trzymajmy się tego.
Jeśli wiemy, że zwykle o 14:00 robimy się głodni, przygotujmy posiłek w domu i zabierzmy go ze sobą. To lepsze, tańsze i zdrowsze niż żywienie się gdziekolwiek i czymkolwiek. Przykłady można mnożyć.
Dzięki racjonalnemu działaniu możemy zaplanować większe inwestycje (lepsze wakacje, zakup samochodu, remont mieszkania) z całkowicie realną perspektywą na ich spełnienie.
Ma to też bardzo pozytywny wpływ na nas samych – poznajemy siebie lepiej. Może okazać się, że pewne potrzeby, które wyraźnie widać na naszych wydatkach, są nie do końca uświadomione.
Można również odkryć, że nasz partner regularnie wydaje spore kwoty na kupowanie kolejnych niepotrzebnych ubrań, w których i tak nie chodzi.
Budżet domowy – zmiana myślenia, zmiana życia
Często właśnie dzięki regularnemu sporządzaniu budżetu domowego będziemy spokojniejsi w kwestii naszych finansów domowych.
Nagle widzimy, że możemy zrealizować od dawna upragniony cel, np. zapisać się na kurs tańca, nauczyć się nowego języka, bo środki, których nam brakowało, marnowaliśmy w innych obszarach codziennego życia.
Dużo łatwiej będzie nam odłożyć pieniądze na znacznie poważniejsze sprawy. Auto, które nigdy nie było osiągalne, bo jego równowartość trwoniliśmy na weekendowe wyjazdy, wreszcie można stanąć w naszym garażu.
Zegarek, który ostatnio widzieliśmy w filmie o przygodach Jamesa Bonda, może znaleźć się na naszym nadgarstku. To się jednak nie wydarzy, jeśli nie spróbujemy.
Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze