Up-Helly-Aa – najstarszy festiwal ognia w Europie
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuCo roku w ostatni wtorek stycznia w szkockim Lerwick – największym mieście archipelagu Szetlandów – odbywa się niezwykły festiwal ognia o intrygującej nazwie Up-Helly-Aa. Przygotowania zaczynają się od zbudowania galery wikingów (ang. galley) oraz uszycia kostiumów jeszcze na długo przed wydarzeniem.
Festiwal rozpoczynają pochody mężczyzn w nordyckich strojach maszerujących grupami przez miasto już od wczesnego ranka. Główną postacią jest niejaki Guiser Jarl, który przewodzi imprezie, a jego oddział (Jarl Squad) jest najważniejszy i pilnuje pozostałych. Maszerujący odwiedzają kilka miejsc. Zatrzymują się m.in. w szkołach i w szpitalu, gdzie śpiewają pieśni i wygłaszają przemówienia. W przerwie jedzą wspólnie lunch.
Po zmroku rusza parada z pochodniami, które na koniec są rzucane na statek. Jest to główna atrakcja festiwalu. W spektakularnym widowisku biorą udział mieszkańcy Lerwick i okolicznych miejscowości oraz rzesze turystów. Podpalenie budowanej przez wiele miesięcy galery jest punktem kulminacyjnym wieczornej procesji. Później uczestnicy festiwalu udają się na liczne nocne zabawy, które są organizowane w różnych miejscach miasta.
Up-Helly-Aa sięga tradycją 1870 roku. W okresie świąteczno-noworocznym młodzi chłopcy w ramach zabawy toczyli przez miasta i wioski podpalone beczki ze smołą. Ze względów bezpieczeństwa z czasem beczki zastąpiono pochodniami. Festiwal nawiązuje do najazdów rabunkowych przybyszów ze Skandynawii, których osady na Szetlandach zaczęły powstawać ponad tysiąc lat temu. Nazwy wielu miejscowości do dziś świadczą o napływie wikingów na te tereny.
Festiwal Up-Helly-Aa w 2010 roku:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze