Elementarz pielęgnacji włosów
JEA • dawno temuPrzystępując do zabiegów zwanych „odżywianiem włosów”, pamiętajmy, że rezultaty będą powierzchowne i krótkotrwałe. Włos 30-centymetrowy jest martwy od ok. trzech lat, należy sobie zatem szczerze powiedzieć, że najlepsza odżywka na świecie nie poprawi trwale wyglądu “trupa”. Skuteczność odżywki będzie jeszcze mniejsza, jeśli włos został zniszczony mechanicznie i chemicznie, ponieważ w martwej tkance nie ma mowy o żadnej regeneracji.
Włos to zrogowaciały przydatek skóry, który powstaje w macierzy włosa osadzonej w cebulce, gdzie nowe komórki tkanki włosa dojrzewają i obumierają, a następnie są wypychane przez następne, kolejno się formujące. Włos to jedna z najszybciej reprodukujących się tkanek w organizmie człowieka, a proces powstawania nowych komórek jest szybszy jedynie w szpiku kostnym. Tak aktywna tkanka jest wrażliwa na zaburzenia w organizmie i stres, dlatego dużo prawdy jest w opinii, że wygląd włosów jest odzwierciedleniem stanu zdrowia.
Wzrost włosów na ciele i skórze głowy jest kontrolowany przez hormony. Testosteron jest odpowiedzialny za porost brody i wąsów, włosów łonowych, pod pachami, na nogach… Żeński hormon estrogen z kolei zapobiega porostowi brody i wąsów, zaś korzystnie wpływa na wzrost włosów na głowie.
Na grubość i tempo wzrostu włosów mają także wpływ czynnik pokarmowe. Ponieważ włos jest utworzony z różnego rodzaju aminokwasów, ich niedobory mają wpływ na ich wygląd. Szczególnie narażeni na osłabienie włosów z powodu niedostatku lub wręcz braku pewnych rodzajów aminokwasów są wegetarianie, ponieważ produkty pochodzenia roślinnego, a nawet nabiał, nie dostarczają pełnej puli białek potrzebnych do budowy włosa. Niedobór metioniny, która nie występuje w ogóle w żywności pochodzenia roślinnego, powoduje suchość i łamliwość włosów, brak tryptofanu łysienie rozlane, zaś najczęściej występujący niedostatek cysteiny prowadzi do tego, że włosy tracą blask, matowieją.
Do prawidłowego wzrostu włosy potrzebują także pierwiastków: żelaza, cynku i miedzi oraz węglowodanów (tak, włosy wykazują się wysokim metabolizmem, dlatego potrzebują dużo energii) i witamin, zwłaszcza witaminy A, której przyjmowanie w postaci preparatów należy ściśle kontrolować, ponieważ nadmiar tej witaminy wywołuje skutek odwrotny.
Jeśli włos lśni, wygląda na zdrowy, to jest tak dlatego, że łuski keratyny, z których jest zbudowany, zachodzą na siebie i ściśle do siebie przylegają. Jeśli zachodzi sytuacja odwrotna, włos jest matowy, rozdwojony, suchy.
Mimo wszystko stosowanie odżywek ma sens, ponieważ poprawiają one wygląd włosa i go „konserwują”. Odżywka sprawia, że łuski keratynowe “sklejają się” ze sobą — gładko przylegają, dzięki czemu są mniej narażone na dalsze niszczenie.
Wiedz, że różne rodzaje włosów wymagają różnych odżywek.
Odżywka proteinowa – zniszczone włosy,
Odżywka nawilżająca bądź „Intensive” – suche włosy
Poza wzmocnieniem struktury włosa i ochroną przed dalszym niszczeniem, odżywka pomaga zapobiec przenikaniu szkodliwych substancji we włosy.
Jak używać odżywki:
1. Po umyciu wyciśnij delikatnie włosy.
2. Przeczesz włosy palcami bądź rzadkim grzebieniem, tak by uniknąć wyrywania włosów.
3. Rozprowadź odżywkę na włosach, ale nie wcieraj jej w skórę głowy.
4. Trzymaj odżywkę na włosach przez 5 minut.
5. Zmyj dokładnie odżywkę z włosów.
Woda, którą myjemy włosy, jest zwykle delikatnie alkaliczna, czego włosy nie lubią. Dlatego powinno się neutralizować odczyn wody, którą ostatni raz płuczesz włosy, dodając do niej łyżeczkę octu bądź soku z cytryny.
Aby pobudzić włosy do wzrostu, zatrzymać ich nadmierne wypadanie, czy osiągnąć jakikolwiek inny efekt ponad to, co osiągamy za sprawą odżywki do włosów, konieczne jest użycie bodźców oddziałujących na macierz włosa, która jest ukryta dosyć głęboko pod powierzchnią skóry. Służyć temu mają lotiony na porost włosów wcierane w skórę głowy, skąd przenikają do cebulki, masaże skóry głowy, które polepszają ukrwienie cebulek oraz preparaty przyjmowane doustnie, których składniki przedostają się do macierzy włosa wraz z krwiobiegiem.
Podobnie jak odżywka, szampon nie spowoduje, że zniszczony włos “się naprawi”, bądź zatrzyma nadmierne wypadanie włosów. Chociaż szampon nie poprawi kondycji włosów, może ją pogorszyć; dlatego należy dobierać szampon zgodnie z zasadą: po pierwsze nie szkodzić. Pod tym względem nie ma lepszych szamponów niż te dla dzieci, bądź przeznaczone do włosów bardzo delikatnych. Jeśli szampon ultra delikatny, bądź dla dzieci, z jakiś powodów nie wystarcza, spróbuj następujących sposobów:
szampon jajeczny na włosy suche,
szampony delikatny z dodatkiem soku z cytryny do włosów tłustych.
Jeden z częstszych problemów to rozdwajające się końcówki włosów. Najczęstsze powody rozdwajania się włosów na końcach to suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem i z bliska, farbowanie i utlenianie, szczotkowanie włosów złym rodzajem szczotki, częsta kąpiel w słonej bądź chlorowanej wodzie, niedostateczna ochrona włosów przed silnym słońcem.
Na to uszkodzenie mechaniczne włosów jest tylko jeden środek zaradczy — skrócić włosy odcinając zniszczone końcówki. Jeśli chcemy zapuścić długie włosy, konieczne są działania i zabiegi zapobiegające rozdwajaniu się końcówek włosów. Należy przede wszystkim:
nie czesać włosów szczotką metalową i gęstą,
nie używać suszarki, w której nie ma funkcji chłodnego nawiewu, a jeśli użycie takiej suszarki jest konieczne, suszyć nią z możliwie dużej odległości,
używać regularnie odżywki na końcówki włosów po każdym ich myciu,
nie wycierać mokrych włosów gwałtownie ręcznikiem.
Kolejna niepożądana zmiana w wyglądzie włosów to siwienie, które nie omija prawie nikogo, chyba że wcześniej całkowicie wyłysieje. Z wiekiem melanocyty, komórki wytwarzające substancję koloryzującą włosy — melaninę, coraz gorzej funkcjonują, podobnie jak cały organizm. W miarę jak coraz więcej z nich przestaje produkować pigment, włosy stają się białe. Przedwczesne siwienie może być uwarunkowane genetycznie, być wynikiem stresu i trybu życia, ale też objawem osłabienia organizmu, jakiegoś schorzenia, zwłaszcza anemii i zaburzeń pracy tarczycy. Rozjaśnianie i trwała ondulacja włosów niszczy włos, dlatego bardziej polecane farbowanie barwnikami bezpośrednimi, tj. nieoksydacyjne, do których zalicza się m.in. henna.
Domowe sposoby farbowania ciemnych włosów, które siwieją:
1. Łyżka henny, jajko, cytryna z połowy cytryny i łyżka stołowa kawy ekspresowej. Zmieszaj i połóż na włosy na 45 minut, po czym zmyj dokładnie.
2. Ugotuj dwa kubki agrestu w litrze wody aż objętość zredukuje się do objętości jednego kubka. Dodaj do tego hennę, jajko i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Tę miksturę zostaw na głowie na 2 godziny.
Uzupełnianie diety o biotynę, witaminy B5 i B12, kwas foliowy, koenzym Q10 oraz pantotenian wapnia (w aptekach Calcium pantotenicum – 200 mg dziennie) pomaga opóźnić siwienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze