W ucieczce przed samotnością
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNieograniczone rozmowy dzięki komunikatorom internetowym, nowe znajomości i odświeżone przyjaźnie dzięki serwisom społecznościowym, portale randkowe i wiele innych sposobów na nawiązanie kontaktu z ludźmi. Wraz z wynalezieniem Internetu nastała dla nas nowa era, w której bez wysiłku możemy komunikować się praktycznie z całym światem. Czy Internet pomógł przełamać samotność?
Temu zagadnieniu przyjrzała się grupa psychologów z Południowej Karoliny. Badania zespołu psychologów, pod kierownictwem Ireny Stepanikov udowodniły, że wraz z większym wykorzystaniem sieci internetowej, wzrasta u ludzi poczucie samotności. Jednocześnie zmniejsza się uczucie zadowolenia z życia.
Wybranym 754 ochotnikom zaproponowano prowadzenie szczegółowego pamiętnika, w którym szczerze opisywali wszystkie bieżące wydarzenia i związane z nimi odczucia. Pamiętnik pisano codziennie przez okres dwóch lat. Okazało się, że duża grupa spośród poddanych eksperymentowi internautów w miarę upływu czasu coraz mniej czasu poświęcała rodzinie i znajomym. Osoby te spędzały dużo czasu w sieci, zamykając się w sobie, często ulegały też depresji.
Badacze uważają, że negatywne skutki korzystania z Internetu były aż 5 razy większe niż płynące z jego korzystania korzyści. Naukowcy wzięli pod uwagę przede wszystkim samopoczucie internautów oraz relacje z najbliższymi. Mimo, iż związek pomiędzy korzystaniem z sieci, a samotnością nie jest obecnie już tak bardzo zaskakujący, to pierwsze wzmianki na ten temat spotkały się z dużą opozycją. Jednym z pierwszych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem już w połowie lat 90-tych był Robert Kraut z Carnegie Mellon. Kraut przyznał, iż odkrycie, że korzystanie z Internetu zwiększa samotność i depresję u internautów, było dla niego dużym szokiem.
Jeśli masz cztery tysiące znajomych na Facebooku, zamiast jednego dobrego przyjaciela tuż obok ciebie, to na pewno jesteś samotny –twierdzą autorzy badania.
Krytycznym zastrzeżeniem badania jest przyczyna zależności między przebywaniem w sieci, a samotnością. Czy korzystanie z Internetu powoduje wyizolowywanie się ludzi, czy odwrotnie — ludzie, którzy już wcześniej byli samotni, korzystają z sieci dużo częściej od pozostałych…
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze