Samotność dziecka
BEATKA • dawno temuOsamotnienie dziecka to dość częste zjawisko. Z poczuciem samotności boryka się duża grupa osób. Rozwój społeczny dziecka może przebiegać swobodnie, gdy maluch ma zapewnione odpowiednie warunki. Niekiedy poczucie samotności jest wynikiem nieumiejętnego wychowania dziecka lub też odrzucenia przez klasę. W takiej sytuacji rodzic powinien pomóc maluchowi. Dobre samopoczucie dziecka zależy w dużej mierze od jego kontaktów z rówieśnikami.
Jak rozpoznać samotnika?
Wychowanie dzieci polega między innymi na bacznym obserwowaniu malucha. Wychowanie to nie tylko zakazy i nakazy, ale też pomaganie dziecku. Kiedy maluch ma kłopoty, rodzic powinien zareagować. Poczucie osamotnienia można dość łatwo zaobserwować. Dziecko zazwyczaj zamyka się w swoim świecie. Czas spędza najczęściej z książką lub przed komputerem. Brak kontaktów ze znajomymi i samotne siedzenie w domu sprawiają, że dziecko dużo traci. Staje się przez to niedowartościowane i zagubione. Często towarzyszy mu poczucie odrzucenia.
Dzieci potrzebują kontaktów z rówieśnikami. Zabawy z rodzicami nigdy nie będą tym samym, co zabawa z przyjaciółmi. Rodzic powinien zapytać przedszkolankę lub nauczyciela o zachowanie dziecka w przedszkolu lub szkole. Jeżeli dziecko siedzi na przerwach samo, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem, dla rodzica powinien być to sygnał ostrzegawczy. Nie należy sprawy bagatelizować i kwitować słowami „moje dziecko to odludek, tak już ma”.
Nie należy mylić osamotnienia z chwilową samotnością. Dlatego też rodzic nie musi się martwić, gdy dziecko spędza pierwsze dni w nowym przedszkolu lub szkole samotnie. Maluch musi mieć czas na aklimatyzację. Nowe miejsce i nowi ludzie mogą go onieśmielać. W tym wypadku osamotnienie dziecka jest tylko chwilowe. Jeżeli jednak taki stan rzeczy się przedłuża do kilku miesięcy, warto z maluchem porozmawiać. Rozmowa z dzieckiem powinna być przeprowadzona delikatnie. Samotne dzieci zazwyczaj nie potrafią lub nie chcą przyznawać się do osamotnienia i temat może być dla nich krępujący.
Jak przełamać osamotnienie dziecka?
Jeżeli twoje dziecko jest nieśmiałe, pomóż mu to przełamać. Możesz wyprawić maluchowi urodziny, które sprawią, że dziecko choć przez chwilę będzie w centrum uwagi. Poza tym będzie miało okazję zjednać sobie kolegów. Nie zabraniaj dziecku chodzić do kolegów, którzy je zapraszają. Oczywiście upewnij się, że dziecko jest bezpieczne. Dziecko szybciej odnajdzie się wśród znajomych, którzy podzielają jego pasje. Poznaj zainteresowania malucha i zapisz go na zajęcia dodatkowe dla dzieci.
Żeby walczyć z samotnością, należy poznać jej źródło. Często zdarza się, że winę za samotność dziecka ponosi rodzina. Zamiast stawiać dziecku niemożliwe do zrealizowania zadania, naucz się je chwalić. Pochwały budują w maluchu poczucie godności i zapobiegają kompleksom u dzieci. Samodzielne dziecko łatwiej radzi sobie w społeczeństwie. Wyrabiaj w nim nawyk samodzielnego podejmowania decyzji. Pozwól mu wybrać tornister do szkoły lub to, co dzisiaj nałoży.
Przyczyną osamotnienia dziecka jest też konflikt w klasie. Niekiedy dziecko jest izolowane przez większość uczniów. W takim przypadku należy porozmawiać z wychowawczynią. W skrajnej sytuacji można zmienić szkołę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze