Black-eyed pea – nakrapiana fasolka na szczęście
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuBlack-eyed pea to uprawiana na południu USA biała fasola z czarnymi plamkami, wedle tradycji przynosząca szczęście i spożywana w ostatnią noc roku.
Black-eyed pea (także black-eyed bean) to pochodząca z Zachodniej Afryki biała fasola z czarnymi plamkami uprawiana w wielu krajach azjatyckich oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Nazwa Black Eyed Peas kojarzona jest przede wszystkim z popularnym amerykańskim zespołem muzycznym z Los Angeles.
Fasolę sprowadzono do USA w XVII wieku. Roślinę tę uważa się za przynoszącą szczęście i tradycyjnie spożywa się ją pierwszego stycznia lub w ostatnią noc roku. Jedzenie fasolki dla pomyślności w nowym roku wywodzi się z kultury żydowskiej. Zwyczaj ten przejęli amerykanie z Południa w czasie wojny secesyjnej.
Black-eyed pea podaje się zwykle z zieleniną lub kapustą, duszonymi pomidorami, a także chlebem z mąki kukurydzianej. Fasolka ma reprezentować monety, zielone warzywa symbolizują papierowe banknoty, chleb kukurydziany – złoto, a pomidory – zdrowie i bogactwo.
Szczególnie często przyrządzanym daniem z fasolką „czarne oczko” jest tzw. Hoppin’ John. Potrawa przynosi szczęście być może dlatego, że jest bardzo sycąca i pożywna.
Hoppin’ John
Składniki:
- 200 g fasoli (najlepiej „czarne oczko”),
- 200 g boczku pokrojonego w kostkę,
- 1 drobno posiekana cebula,
- 4 posiekane pomidory bez skórek,
- 150 g długoziarnistego ryżu,
- przyprawy: kurkuma, tymianek, pieprz, sól morska, czosnek granulowany.
Przygotowanie:Fasolę namocz przez noc, następnie odsącz, przełóż do garnka i zalej świeżą wodą. Dodaj łyżeczkę soli i gotuj około godziny. Boczek przysmaż na patelni i przełóż do miseczki. Na tłuszczu, który wytopił się z boczku przysmaż cebulę, później dodaj czosnek i pomidory. Całość wymieszaj z fasolą, dopraw pieprzem oraz tymiankiem i duś ok. 15 minut. Podawaj z ryżem z dodatkiem kurkumy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze