Jaki sposób depilacji polecasz?
EWA PAROL • dawno temuCo jakiś czas zdarza się, że mniej lub bardziej znana pani pojawia się publicznie z owłosionymi nogami, ubrana w sukienkę na tyle krótką, że jest to widoczne. Skrzętnie uwieczniają to paparazzi, a zdjęcia są umieszczane w plotkarskich gazetach i portalach. Większość z nas jednak nie ma ochoty na taki sposób szokowania, a usuwanie owłosienia uważa za niezbędne dla urody i higieny. Jaka metoda jest najlepsza?
Golenie
Ciągle ma wiele zwolenniczek, jest najprostszą metodą i w dodatku całkowicie bezbolesną, maszynka usuwa nawet najkrótsze włoski. Niestety, czynność trzeba powtarzać bardzo często, nawet codziennie. Golenie nie podrażnia skóry, pod warunkiem że nie wykonujesz go na sucho – zawsze używaj żelu lub szarego mydła. Zmieniaj często ostrza w maszynce. Możesz wybrać różne typy przeznaczone do poszczególnych części ciała lub maszynkę uniwersalną. Po każdorazowym użyciu oczyść ją z włosków i zdezynfekuj.
Depilator
Daje trwalsze efekty niż golenie, włosy odrastają rzadsze i słabsze. Depilacja trwa nieco dłużej, a depilator może nie „złapać” najmniejszych włosków. Ta metoda jest bolesna, zwłaszcza gdy stosujesz ją pierwszy raz.
Wybielanie
Tę metodę kobiety często stosują do rozjaśnienia włosów na rękach, bez usuwania ich. Jeśli się na to zdecydujesz, możesz kupić specjalny, droższy płyn lub użyć wody utlenionej. Niektóre panie polecają na forach rozjaśniacz do włosów – w teorii przeznaczony do włosów na głowie.
Wosk
Daje długotrwały efekt w porównaniu z wyżej wymienionymi metodami – mniej więcej do miesiąca. Po dłuższym czasie stosowania włoski stają się wyraźnie cieńsze i coraz rzadsze. Zabieg wykonuje się na ciepło lub na zimno – ten pierwszy nie jest polecany dla skóry z pękającymi naczynkami. Główne wady to duża bolesność, podrażnienie skóry po depilacji i to, że możesz ją wykonać dopiero, gdy włoski mają ok. 5 mm długości.
Pasta cukrowa
Metoda zbliżona do depilacji woskiem, ale mniej bolesna. Możesz ją wykonać w domu, podgrzewając w garnku mieszankę z 2 szklanek cukru, ¼ szklanki soku z cytryny i ¼ szklanki wody, a następnie nanosząc na skórę, a potem odrywając. Podobnie jak zabieg woskiem, dostępny też w gabinetach kosmetycznych.
Laser
Zdecydowanie najtrwalszy efekt – nawet kilka lat, ale nie należy wierzyć reklamom, że usuwa włoski na zawsze. Zależnie od wrażliwości skóry zabieg może być bolesny lub nie. Zdecydowanie najdroższy – każda partia ciała, np. pachy, łydki itd., to wydatek co najmniej 100 zł, a trzeba wykonać kilka zabiegów, ponieważ włosy są w różnej fazie wzrostu. Sprawdza się przy włosach ciemnych, natomiast jasne, siwe lub rude nie pochłaniają tyle samo promieni światła lasera, więc nie wszystkie zostają usunięte. Skóra nie powinna być opalona, a włoski należy wcześniej ogolić, tak by promień lasera działał tylko na cebulki włosowe.
Ponadto istnieje sporo przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania tej metody: cukrzyca, nowotwory, przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, bielactwo) i endokrynologiczne, choroby serca, ciąża, a także leki, m.in. sterydowe, przeciwdepresyjne, witamina A (retinol), niektóre antybiotyki. Dlatego ta metoda, choć skuteczna, nie jest dla każdego.
A ty jaki sposób depilacji polecasz?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze