Czy odważysz się dotknąć chorego na HIV?
DOMINIK SOŁOWIEJ • dawno temuCo jest największym grzechem człowieka? Brak szacunku do drugiej osoby! Co ciekawe, nasze reakcje wobec obcych nie muszą wynikać z nienawiści, złości czy frustracji. Czasami ich źródłem jest banalny brak wiedzy, który ostatecznie prowadzi do lęku, niepewności i agresji. Udowodnił to prosty eksperyment przeprowadzony przez Janne, mieszkańca Helsinek, zarażonego wirusem HIV.
Janne stanął w ruchliwym centrum miasta i postawił obok siebie kartki z napisem:
Jestem nosicielem HIV. Czy będziesz miał odwagę, by mnie dotknąć?
Przebieg całego zdarzenia został nagrany na filmie.
[Wrzuta]https://www.youtube.com/watch?v=KBylQxZMEjE&feature=youtu.be[/Wrzuta]
Mnóstwo ludzi podeszło do bohatera filmu i uścisnęło mu rękę. Ale znalazły się również osoby, które bały się podejść do mężczyzny nawet na kilka metrów. Najciekawsze były jednak reakcje dzieci, które nie miały w sobie oporów, by przytulić mężczyznę, a nawet pocałować go w policzek. Dlaczego tak się stało? Ktoś mógłby powiedzieć, że dzieci nie mają świadomości zagrożenia; nie wiedzą, co to jest HIV, AIDS i jakie są konsekwencje choroby. Ale przecież wirusem HIV nie można zarazić się przez dotyk. Może więc dorośli nie odrobili pracy domowej lub zapomnieli o najważniejszej kwestii związanej z chorobą? A może reakcja dzieci nie jest związana z ich wrażliwością, otwartością i nieświadomością? Może to dzięki edukacji seksualnej maluchy wiedzą więcej niż dorośli i są bardziej świadome tego, co może stać się podczas kontaktu z chorą osobą? Na te pytania każdy znajdzie pewnie swoje własne odpowiedzi. Ale film Janne to dla mnie dowód na to, że edukacja seksualna powinna być prowadzona w szkoła już od najmłodszych lat. Dzieciaki i tak dużo wiedzą o seksie z internetu, więc szczytem hipokryzji byłoby unikanie w szkole znanych im tematów. Edukacja seksualna powinna poruszać nie tylko kwestie współżycia i antykoncepcji, ale i mówić o zagrożeniach związanych z przenoszeniem chorób drogą płciową. Dzięki temu dzieciaki będą wiedzieć, że człowieka z HIV można dotknąć, przytulić i że nie trzeba uciekać przed nim na drugą stronę ulicy.
A jak na nosiciela HIV zareagowaliby np. mieszkańcy Warszawy, Wrocławia lub Poznania, gdyby chory stanął gdzieś w centrum miasta? Czy ich reakcja byłaby podobna do tej, którą widzieliśmy na nagraniu? Mam nadzieję, że tak!
Na koniec obejrzyjmy jeszcze jeden film. Oto jak na emigrantów reagują mieszkańcy Finlandii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze