Wiele ciężarnych kobiet zażywa niebezpieczne lekarstwa
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuKobiety planujące zajść w ciążę, powinny przyjrzeć się bliżej przyjmowanym lekom, radzą kanadyjscy naukowcy.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez doktora Anicka Berarda z University of Montrealwykazało, że wiele ciężarnych kobiet zażywa preparaty, które powodują wady wrodzone u płodu.
Oczywiście w przypadku, gdy matka cierpi na padaczkę, odstawienie leków nie wchodzi w grę, mimo iż mogą one stanowić zagrożenie dla płodu. Jednak inne środki, takie jak antybiotyki, leki psychotropowe, preparaty na trądzik, czy te hamujące uczucie niepokoju oraz medykamenty stosowane przy chorobie serca, mogą, a co więcej, powinny zostać odstawione.
Zdaniem Berarda, kobiety powinny rozumieć i znać skutki uboczne, płynące z stosowanych przez nie leków – szczególnie tych, przepisywanych w przewlekłych stanach chorobowych. Należy tak zaplanować ciążę, by uniknąć bądź przynajmniej zminimalizować ryzyko narażenia dziecka na działanie tych preparatów.
Przez okres 5 lat, między styczniem 1998 a ostatnim dniem 2002 r., Berard i jego współpracownicy przyjrzeli się receptom wypisanym kobietom w ciąży na leki, które, jak było widomo, mogły powodować zagrożenie dla płodu.
56 proc. z 109 344 kobiet w ciąży wykupiło co najmniej jeden lek na receptę, z czego 6,3 proc. (6 871 kobiet) uczyniło to, kupując co najmniej jeden preparat, który był niebezpieczny dla płodu. Jak odkryło badanie, ciąże te były powiązane z podwyższona liczbą zabiegów usuwania ciąży oraz dziećmi urodzonymi z wadami wrodzonymi.
Aborcje wystąpiły w 47 proc. ciąż narażonych na działanie środków, które były znane z negatywnego wpływu na rozwijający się płód, a aż 6 proc. z nich zakończyło się poronieniem. Zespół Berarda zidentyfikował wady wrodzone u 8.2 proc. (2 842) niemowląt, których matki zażywały niebezpieczne dla nich preparaty w porównaniu do 7,1 proc. z 59 287 dzieci, które nie były narażone na ich szkodliwe działanie. Według naukowców jest to bardzo istotna różnica…
Badacze apelują do lekarzy, opiekujących się kobietami w wieku rozrodczym, by przeprowadziligruntowny przegląd leków swoich pacjentek zanim zaczną one planować ciążę. Gdy kobieta zachodzi w nieplanowana ciążę należy jak najszybciej poprosić ją o przejrzenie zasobów domowej apteczki i doradzić odpowiednie leki.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „International Journal of Obstetrics and Gynaecology” (BJOG).
Źródło: Medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze