Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży? Ubezpieczenie w razie odwołania lub przerwania podróży
KAROLINA PASZKO • 10 miesięcy temuMateriał sponsorowany przez UNIQA
Przy rezerwacji wyjazdu turystycznego z biurem podróży – czy będzie to zorganizowana wycieczka city break, czy pełnowymiarowe wczasy w Polsce lub za granicą, każde biuro może mieć inną politykę realizacji takiej dyspozycji przez klienta. Zwykle jednak nie daje możliwości odzyskania pełnej wpłaconej kwoty. Można się ustrzec przed ponoszeniem takich kosztów, wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Jak biura podróży traktują rezygnację z wyjazdu turystycznego?
Nagła choroba, nieszczęśliwy wypadek, powikłanie ciąży albo śmierć bliskiej osoby to tylko wybrane z wielu zdarzeń losowych, które mogą doprowadzić do tego, że zechcesz zrezygnować z zaplanowanego wyjazdu z biurem podróży.
Artykuł 47 ustawy o imprezach turystycznych co prawda nadaje uprawnienia do odstąpienia od umowy w każdym czasie przed jej rozpoczęciem, ale jednocześnie niekoniecznie będzie to rezygnacja bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Podróżny może bowiem zostać zobowiązany do opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej na rzecz organizatora. Biura podróży umożliwiają klientom rezygnację z zakupionej wycieczki, czyli odstąpienie od zawartej umowy, w dowolnym momencie, ale im wcześniej się to stanie, tym większe szanse na poniesienie z tego tytułu mniejszego kosztu. Na ogół przy odstępowaniu od umowy z touroperatorem na 40 dni przed datą podróży biura pobierają stałą opłatę manipulacyjną, np. kilkaset złotych od osoby.
Ubezpieczenie turystyczne – czy zawsze obejmuje koszty rezygnacji z podróży?
Nie musisz ponosić nawet takiej opłaty za rezygnację z wyjazdu turystycznego, jeśli posiadasz polisę, która obejmuje takie ryzyko jak rezygnacja z podróży, odwołanie lotu lub przerwanie imprezy turystycznej. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji ma w swojej ofercie m.in. UNIQA. Polisa obejmuje zwrot kosztów rezygnacji, zapewni Ci ochronę w razie konieczności zrezygnowania bądź także przerwania wycieczki z określonych przyczyn, ujętych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Może być to m.in. Twoja choroba, wypadek współuczestnika podróży, utrata pracy i nie tylko.
Jak działa ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Mając wykupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, masz ten komfort, że jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, szczególnego w Twoim życiu, będziesz mógł zrezygnować z wyjazdu i odzyskać pieniądze. W przypadku ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu w UNIQA istnieje szeroki zakres powodów rezygnacji, kiedy towarzystwo wypłaci Ci świadczenie. Obowiązują przy tym wysokie sumy ubezpieczenia – maksymalnie będzie to kwota 35 000 zł na jedną osobę, a polisa obejmuje podróże krajowe i zagraniczne, bez udziału własnego z Twojej strony.
Otrzymasz zwrot 100 proc. kosztów podróży jednak tylko wtedy, gdy powód rezygnacji z wyjazdu jest objęty ochroną. Co ważne, umowa ubezpieczenia może być zawarta przy tym najpóźniej 30 dni przed datą rozpoczęcia wyjazdu. Przed wykupieniem ochrony sprawdź dokładnie jej zakres i zdecyduj, czy w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie, by kupić ubezpieczenie rezygnacji z wycieczki.
Materiał sponsorowany przez UNIQA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze