Gwałtowne burze, wichury, pożary – ubezpieczenie domu
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Nationale-Nederlanden
Mamy kolejny rok, w którym obserwujemy gwałtowne zjawiska pogodowe: groźne burze z intensywnymi wyładowaniami elektrycznymi, silne porywy wiatru, grad, a nawet trąby powietrzne. Niezależnie od tego, czy klimat zmienia się przez działalność człowieka, czy zmienia się sam z siebie, taką pogodę będziemy widzieć coraz częściej. Liczne interwencje strażaków wyraźnie pokazują, jak niszczącą siłę mogą mieć tego typu anomalia- zniszczone lub całkowicie zerwane dachy, zalania, pożary, wybite okna i wiele innych przykrych konsekwencje. Między innymi dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu domu.
Ubezpieczenie domu – czym jest?
Ubezpieczenie domu to zwykle dobrowolna umowa, którą zawieramy z firmą ubezpieczeniową, by chronić swoją nieruchomość. Bywają sytuacje, gdy jest ona obowiązkowa, jak np. wówczas, gdy bierzemy kredyt na dom czy rozbudowujemy działalność rolniczą w ramach kredytu. Poza tymi sytuacjami, zwykle to od nas zależy, czy ubezpieczymy nasze domostwo, czy nie. I tu otwiera się cały szereg różnych możliwości. Ubezpieczenie może być bardzo podstawowe i ogólne, ale również szczegółowe i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Ubezpieczenie od zdarzeń losowych
Zdarzenia losowe to te, na które nie mamy większego wpływu. Nie wynikają z naszych zaniedbań, zaniechań lub niewłaściwej obsługi obiektu. Po prostu się dzieją. Są nieprzewidywalne, ale jak najbardziej możliwe. Wśród nich znajdują się takie incydenty jak na przykład: katastrofa budowlana, czyli niezamierzone, gwałtowne zniszczenie nieruchomości lub jej fragmentu. Na przykład słup wysokiego napięcia przewraca się na budynek i uszkadza dach.
Do zdarzeń losowych zaliczamy również wszelkie zdarzenia lokalne, związane z konkretnymi uwarunkowaniami danej przestrzeni, jak na przykład:
- lawina,
- powódź,
- trąba powietrzna,
- osunięcia ziemi,
- trzęsienie ziemi.
„Zwyczajne” warunki pogodowe też wchodzą w pulę zdarzeń losowych:
- grad,
- deszcz,
- mróz,
- burza oraz wszelkie ich następstwa.
Oprócz powyższych, z pewnością należałoby również wymienić takie zdarzenia jak:
- pożar,
- przepięcia elektryczne,
- uderzenie pojazdu.
Oraz wiele innych zdarzeń, które ubezpieczyciel wymienia w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Pomoc Assistance
Zwyczajne ubezpieczenie wiąże się, po prostu, ze zwrotem środków finansowych po wystąpieniu zdarzenia. Dzięki tym środkom jesteśmy w stanie bezproblemowo odbudować zniszczoną część domu lub przynajmniej pokryć znaczną część kosztów remontu. Pomoc Assistance to atrakcyjne rozszerzenie, które sprawia, że nie tylko dostaniemy wsparcie finansowe, ale również specjalistyczne, doradcze i realne. W bardzo różnych opcjach.
Możemy liczyć na przykład na interwencję specjalisty, organizację przeglądu technicznego, zabezpieczenie mienia przez firmę ochroniarską, przechowanie cennych przedmiotów, transport do lokalu zastępczego lub hotelu, opiekę nad dziećmi i zwierzętami, gdy sami nie będziemy mogli się tym zająć. Ale również transport dzieci do szkoły, w sytuacji, gdy nasz zwyczajny harmonogram dnia mocno się skomplikował przez wzgląd na okoliczności.
Ubezpiecz swoje rzeczy
Ubezpieczenie nieruchomości wraz z przyległościami to jedno. A co z przedmiotami znajdującymi się na terenie obiektu i w gospodarstwie? Przecież chcielibyśmy chronić również nasze telewizory, laptopy, sprzęt RTV i AGD, cenne zabawki naszych dzieci, narzędzia warsztatowe, księgozbiory, kolekcje płyt, elektronikę i wiele innych.
Możemy nie tylko ubezpieczyć nasze przedmioty, gdy znajdują się na terenie domu, ale również objąć je ochron, gdy znajdują się poza nim. Nie musimy się więc martwić, że gdy stracimy na przykład naszego laptopa poza domem. Odpowiednio skonfigurowane ubezpieczenie domu i naszych rzeczy obejmie tę sytuację ochroną, ale muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, które wiążą się między innymi z naszą ostrożnością.
Mówiąc prościej: nie można zostawić cennego sprzętu na środku ulicy i liczyć na to, że ubezpieczyciel zwróci nam środki. Musimy udokumentować fakt, że odpowiednio zabezpieczyliśmy nasze dobro. I tak na przykład samochód, w którym coś przechowujemy, musi być zamknięty w trakcie utraty lub kradzieży przedmiotu.
Ubezpieczenie OC – dlaczego warto je dodać?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, skrótowo nazywanej OC chroni nas między innymi w sytuacjach, gdy możemy być pociągnięci do odpowiedzialności, a scenariusz przebiegu zdarzeń nie jest jasny i coś mogło mieć miejsce z naszej winy. Tego rodzaju ubezpieczenie przydaje się w sytuacjach, gdy uszkodziliśmy komuś cenny przedmiot i nie chcemy za to płacić z naszych własnych środków finansowych. Przykładowo tłuczemy witrynę w sklepie (przez zamknięcie drzwi, które zostaje „wsparte” przez przeciąg). Sytuacja jest niejasna. Witryna jest cenna, a my mamy kłopot. Z ubezpieczeniem OC nie mamy kłopotu.
A jak to się przedkłada na ubezpieczenie nieruchomości? Przykładowo silny podmuch wiatru porywa trampolinę z naszego ogródka, a ta niszczy sąsiadowi szklarnię. Sytuacja jest niejasna, bo przecież niczyja w tym wina, choć teoretycznie mogliśmy przewidzieć taki ciąg zdarzeń. Ubezpieczenie OC pokrywa wówczas wszystkie koszty. Tego typu opcja przydaje się też, gdy wystąpią takie zdarzenia jak pożar czy zalanie i specjalista nie będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, że nie było w tym naszej winy.
Materiał sponsorowany przez Nationale-Nederlanden
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze