Depilacja laserowa - skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych włosków
EWA ROSIECKA • dawno temuDepilacja laserowa w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nic dziwnego - uznawana jest za nie tylko bardzo skuteczną, ale również bezpieczną formę usuwania włosków, niemal z każdej części ciała. Na czym polega depilacja laserowa, jak przygotować się do zabiegu, dla kogo nie jest wskazany? Wszystko, co warto wiedzieć na jej temat, w artykule poniżej.
Czym jest depilacja laserowa?
Na początku lat 60. ubiegłego wieku po raz pierwszy użyto lasera do usunięcia włosów. Narzędzia, którymi się w tym celu posłużono, nie były jednak dość dokładne, a dodatkowo ich fala była zbyt długa. W efekcie szkodziły skórze i uszkadzały pigment włosa.
Około 10 lat później został wynaleziony kolejny model, jednak był on z kolei zbyt duży i nieporęczny, aby móc go wprowadzić do użycia. Kilka kolejnych lat trwało konstruowanie narzędzi emitujących odpowiednią falę i czas trwania impulsu, które pozwoliłyby usuwać owłosienie, nie narażając skóry za zniszczenie.
Ostatecznie stworzono laser YAG, który został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków w Ameryce. Narzędzie to usuwało owłosienie tylko na trzy miesiące, ale stało się prekursorem depilacji laserowej, którą stosujemy w gabinetach kosmetycznych współcześnie.
Depilacja laserowa to nic innego jak kierowanie wiązki światła lasera na miejsce, z którego chcemy pozbyć się niechcianego owłosienia. Wiązka ta przenika w środek włosa poprzez melaninę (barwnik znajdujący się w mieszku włosowym). Melanina wiązkę tą pochłania, przez co cebulka włosa niszczy się razem z jego korzeniem.
Laser działa tylko na wybrane miejsce, nie ogrzewając i nie szkodząc skórze wokół, dlatego jest całkowicie bezpieczny.
Depilacja laserowa — komu jest zalecana?
Zabieg ten będzie odpowiedni dla wszystkich, którzy chcą na dłuższy czas pożegnać się z niechcianym owłosieniem.
Depilacja laserowa polecana jest również osobom borykającym się z wrastającymi włoskami oraz z tendencją do tworzenia się stanów zapalnych, takich jak krostki i grudki.
Jeśli powtórzymy go odpowiednią ilość razy, jest szansa, że pożegnamy zbędne włoski nawet na kilka lat.
Depilacja laserowa — jak się przygotować do zabiegu?
Zanim zdecydujemy się na zabieg, powinniśmy wcześniej skonsultować się z dermatologiem. Na wizycie lekarz oceni, jaki mamy typ skóry i stan włosów, poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach, które taką depilację wykluczałyby.
Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do wykonania zabiegu, przed jego wykonaniem powinniśmy stosować się do kilku wskazówek:
- pół roku przed zabiegiem powinniśmy zrezygnować z doustnej kuracji retinoidami;
- kilka tygodni wcześniej trzeba zrezygnować z opalania się, zarówno na słońcu, jak i w solarium;
- miesiąc przed zabiegiem powinniśmy zaniechać jakiejkolwiek depilacji;
- na trzy tygodnie wcześniej powinno się zakończyć stosowanie maści z retinoidami;
- na dwa tygodnie wcześniej odstawiamy leki światło uwrażliwiające, oraz zioła o takich właściwościach, jak np. nagietek i dziurawiec;
- jeśli skóra jest po samoopalaczu, powinniśmy zaczekać, aż opalenizna ta zniknie.
Jak przebiega depilacja laserowa?
Przed zabiegiem zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej naszego stanu zdrowia, przebytych chorób i operacji oraz stosowanych leków.
W dalszej kolejności osoba wykonująca zabieg przeprowadza próbę laserową na skórze. Ma ona na celu sprawdzenie, jak zareaguje skóra. Jeśli nie nastąpi niepożądana reakcja, można bez przeszkód przejść do wykonywania zabiegu.
Zabieg depilacji laserowej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, zależnie od miejsca, na którym jest wykonywany. Po zakończonym zabiegu przez 2–3 może na skórze pozostać obrzęk i zaczerwienienie.
Czy depilacja laserowa boli?
Wielu z nas zastanawia się, czy zabieg ten jest bolesny. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualna, zależy od naszego progu bólu. Niektórzy mogą odczuć zabieg boleśnie, inni zaś poczuć tylko lekki dyskomfort.
Poziom bólu zależy także od urządzenia, którym jest wykonywany zabieg. Nowoczesne narzędzia wyposażone są w systemy chłodzące, co w sposób znaczny podnosi poziom komfortu podczas zabiegu. Znaczenie ma także miejsce, które depilujemy. Wrażliwe miejsca, jak okolice bikini czy twarz mogą być mniej przyjemne.
Depilacja laserowa — po zabiegu
Po depilacji laserowej powinniśmy przez jakiś czas traktować skórę w specjalny sposób. Do pielęgnacji zaleca się używać delikatnych kosmetyków, unikając tych na bazie alkoholu lub innych silnych detergentów.
Powinniśmy na jakiś czas zrezygnować z długich kąpieli w gorącej wodzie, a także z sauny i basenu. W tym czasie lepiej nie drażnić skóry peelingiem i innymi zabiegami złuszczającymi skórę. Zabronione jest również korzystanie z solarium, opalanie się na słońcu i stosowanie samoopalacza.
Po jednym zabiegu nie osiągniemy trwałego efektu,ponieważ włosy są w różnej fazie wzrostu. Z uwagi na to depilację laserową powinniśmy powtarzać najlepiej co miesiąc przez sześć miesięcy, a następnie jeden raz w roku.
Depilacja laserowa — skutki uboczne
Zabieg laserowej depilacji jest bezpieczny i nieinwazyjny. Mimo to czasem mogą wystąpić skutki uboczne takie jak:
- powierzchowne zapalenie naskórka;
- obrzęki;
- zapalenie mieszków włosowych;
- blizny;
- zmiany barwnika.
Depilacja laserowa — przeciwwskazania
Z zabiegu laserowego usuwania włosków trwale lub na jakiś czas powinni zrezygnować:
- chorzy na bielactwo, łuszczycę;
- kobiety w ciąży i karmiące piersią;
- osoby ze świeżą opalenizną;
- chorzy na nowotwory;
- osoby posiadające tatuaże w miejscu, gdzie planowany jest zabieg;
- osoby posiadające rozrusznik serca;
- osoby ze skłonnością do blizn;
- chorzy z powodu infekcji skóry;
- przyjmujący leki fotouczulujące.
Dlaczego warto się zdecydować na depilację laserową?
Jeśli nie ma przeciwwskazań, a my zastosujemy się do zaleceń lekarskich i wykonamy określoną serię zabiegów, możemy mieć pewność, że efekt, który dzięki nim uzyskamy, będzie nas w pełni satysfakcjonował.
Dzięki depilacji laserowej na długi czas pożegnamy maszynki do golenia, kremy do depilacji i wiele innych sposobów, nie rzadko drażniących skórę i zabierających cenny czas. Jeśli zdarzy się nawet, że nie wszystkie włoski zostaną usunięte, powinno się to udać przy serii zabiegów przypominających.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze