Dieta Dukana i co dalej?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażda z nas chce pięknie wyglądać, mieć figurę modelki, aby nie wstydzić się swoich fałdek tu i ówdzie. Aby tak było, sięgamy po najróżniejsze sposoby zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednym z nich jest stosowanie diety Dukana, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlaczego tak się dzieje i jak wygląda walka o utrzymanie wagi po zakończeniu odchudzania?
Dieta dr. Dukana ma tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Cidrudzy uważają, że jest niezdrowa i niekorzystnie wpływa na organizm.Jak jednak nie skorzystać z możliwości utraty nadwagi w niedługimczasie? Dieta Dukana właśnie to gwarantuje, po za tym nikt, kto decydujesię na nią, nie odczuwa głodu, gdyż nie wprowadza ona takich ograniczeń.
Dieta ta składa się z czterech etapów. Pierwszy z nich polega naspożywaniu produktów białkowych (chude mięso, wędzona ryba,odtłuszczone mleko, jogurty naturalne, twaróg, jajka) i trwa od 3 do 10dni. Jest to moment, kiedy efekty są najszybsze. Drugi etap tonaprzemienne spożywanie dzień po dniu czy nawet tydzień po tygodniu wtakich samych proporcjach białka oraz białka z warzywami. Waga spada jużznacznie wolniej. Należy jednak pamiętać, aby przez cały ten okres pićdużo wody oraz jeść otręby pszenne, które można dodać do mleka czyjogurtu. Ta faza trwa do momentu, dopóki nie będziemy zadowoleni zeswojego wyglądu i nie powiemy „stop”. W ciągu dwóch, trzechmiesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu można schudnąć 10 kilogramów, a nawet i więcej. Kolejny krok to utrwalanieuzyskanych efektów. Każdy zrzucony kilogram równa się 10 dniom tejfazy. Nie jest ona już tak bardzo restrykcyjna, jak poprzednie. Możnajeść m.in. żółty ser, makaron, owoce, ciemne pieczywo. Nadal jednaknależy pamiętać o jedzeniu otrębów, a w wybrany dzień, najlepiejczwartek wracać do diety białkowej. Plusem tego etapu jest tzw.królewska uczta, która zezwala na delektowanie się jedną porcjąobiadu, przystawki, deseru, a nawet lampką wina dwa razy w tygodniu. W czwartej fazie, aby nie przytyć, trzeba zawsze w czwartkijeść białko, a w pozostałe dni pamiętać o otrębach.
Na zastosowanie tej diety przygotowywałam się psychicznie około dwóchtygodni. Trudno mi było zrezygnować z jedzenia tego, do czego byłamprzyzwyczajana przez lata. Równie trudne było zrezygnowanie z jedzeniasłodyczy, ale udało się. Schudłam 12 kilogramów i tę wagę nadalutrzymuję. - zdradza Joanna (42 lata).
Odzyskanie dawnej figury budzi radość, zwłaszcza gdy inni dostrzegająnasze starania. Nagle okazuje się, że stajemy się atrakcyjne i podobamysię sobie. Okazuje się jednak, że stęskniłyśmysię za dobrymi, dawno nie jedzonymi produktami. Co wtedy? Co zrobić, abynie przytyć, a nasze wysiłki nie poszły na marne?Okazuje się, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Mimo to, niestety niewolno wracać do starych nawyków. Dieta Dukana przede wszystkim uczytego, z czego należy rezygnować.
W ciągu dwóch miesięcy straciłam 8 kilogramów. Kiedy patrzyłam wlustro, widziałam siebie sprzed wielu lat. Stosowanie tej diety nie byłodla mnie trudne, bo nigdy nie doskwierał mi głód. Po jej zakończeniustopniowo wprowadzałam ulubione przysmaki i to niestety mnie zgubiło.Dzisiaj po roku od jej rozpoczęcia przybyło mi pięć kilogramów. -wyjaśnia Anka (36 lat).
Po zakończeniu diety nie wolno wracać do starych nawyków żywieniowych. Uważać trzeba na białe pieczywo, gazowane napoje, słodycze, tłuszczei smażone potrawy, zwłaszcza spożywane wieczorem. Szczupła sylwetka niejest dana na zawsze. Jeżeli nie będziemy o nią nadal dbać, znowupojawią się fałdki tłuszczu. Gdy więc udało ci się zrzucićzbędne kilogramy, pamiętaj o zmianie swoich kulinarnych przyzwyczajeń.Oczywiście, dużo zależy od organizmu, nie każdy reaguje tak samo.Bardzo ważne jest także regularne stawanie na wadze i kontrolowanie, czywskaźnik nie przechyla się niepokojąco w prawą stronę. Jeżeli taksię dzieje, łatwiej jest od razu zadbać o zgubienie 1 kilograma niż 5czy 6.
Dieta Dukana uczy samokontroli, dyscypliny i rezygnacji z tego, cotuczące. Nie każdy jednak może ją stosować, a te osoby, które się nanią decydują, powinny wcześniej zapytać o zgodę swojego lekarza, aprzede wszystkim wykonać odpowiednie badania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze