Wskaźnik Pearla
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuWskaźnik Pearla ilustruje bezpieczeństwo stosowania każdej z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Wartości obliczane są na podstawie ilości stosunków zakończonych zapłodnieniem na 100 kobiet w przeciągu roku. Innymi słowy, wskaźnik Pearla pokazuje, jak skuteczna jest metoda antykoncepcji przez pomiar ilości ciąż występujących na każde 100 kobiet używających danej metody przez rok. Im mniejsza liczba, tym większa skuteczność antykoncepcji. Dowiedz się, czy używana przez ciebie metoda zapobiegania niechcianej ciąży jest efektywna i czy wskaźnik Pearla jest pewnym źródłem informacji na temat antykoncepcji.
Wiarygodność wskaźnika Pearla
Wskaźnik Pearla mierzy liczbę ciąż dla każdej z metod antykoncepcji używanej przez 100 kobiet w przeciągu roku. Jednak w przypadku użytkowników stosujących daną metodę dłużej niż przez rok, wskaźnik będzie dużo niższy, ponieważ zwykle po niepowodzeniu w uniknięciu niechcianej ciąży metodę zmieniamy. Poza tym, wskaźnik będzie wyższy dla kobiet młodszych, a zatem bardziej płodnych i aktywnych seksualnie. Dlatego też w przypadku każdej z metod ryzyko zajścia w ciążę określone jest nie liczbą, a zakresem wartości. Wskaźnik Pearla prezentuje się następująco:
- brak zabezpieczenia (młode kobiety): 80–90 (ciąż/100 kobiet/rok)
- brak zabezpieczenia (40 lat): 40–50
- brak zabezpieczenia (45 lat): 10–20
- brak zabezpieczenia (50 lat): 0–20
- stosunek przerywany: 15–28
- błona dopochwowa: 6–18
- kapturek naszyjkowy: 6–16
- prezerwatywa żeńska: 5–15
- pianki i kremy plemnikobójcze: 4–30
- globulka antykoncepcyjna: 2–30
- prezerwatywa męska: 2–15
- antykoncepcja po stosunku: 2–5
- obserwacja śluzu metodą Billingsów: 0,9–12
- metoda niepłodności poporodowej (laktacyjna): 0,9–2,5
- wkładka domaciczna (spirala): 0,6–0,8
- zastrzyk antykoncepcyjny: 0,3–1,2
- plaster antykoncepcyjny: 0,2–1
- metoda objawowo-termiczna: 0,2–9
- dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna: 0,2–0,5
- spirala hormonalna: 0,1–0,2
- sterylizacja żeńska: 0–0,5
- sterylizacja męska: 0–0,05.
Najskuteczniejsza metoda antykoncepcji
Dolna granica skuteczności każdej metody antykoncepcji według wskaźnika Pearla odnosi się do idealnego użycia danej metody, czyli nie uwzględnia możliwości popełnienia błędu. Tymczasem, górna wartość określa skuteczność przy rzeczywistym używaniu metody przez pary, więc lepiej odnosi się do realnej efektywności antykoncepcji. Poszczególne metody antykoncepcji możemy pogrupować na całkowicie skuteczne (jeżeli żadna z kobiet przez rok nie zaszła w ciążę), bardzo skuteczne (gdy w ciążę zaszło 1–2 kobiety), skuteczne (od 2 do 12 ciąż na 100 par), średnio skuteczne (skutkujące 13–20 ciążami), mało skuteczne (21–40 ciąż w przeciągu roku) oraz nieskuteczne (prowadzące do ponad 40 ciąż).
Jak widać, niektóre metody antykoncepcji są bardziej skuteczne niż inne. Wiadomo, że stuprocentową pewność daje jedynie seksualna abstynencja. Jednak okazuje się, że z czasem nawet ta metoda może zawieść, ponieważ wiele par wstrzymujących się od stosunków seksualnych, ostatecznie w końcu odbywa nieplanowany stosunek bez zabezpieczenia. Dlatego też, nawet jeżeli nie planujesz rozpoczęcia życia seksualnego, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z najpopularniejszymi metodami antykoncepcji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze