Romantyzm zaklęty w płci
DAMIESA • dawno temuPrzyjęło się twierdzić, że kobiety w mężczyznach pociąga ich inteligencja, ambicja i dobre stanowisko, podczas gdy panowie zwracają uwagę zwykle w pierwszej kolejności na wygląd zewnętrzny płci przeciwnej. Czy takie myślenie to nie mit?
Temu zagadnieniu postanowiła przyjrzeć się grupa naukowców Wydziału Psychologii Northwestern University. Przeprowadzono tam pewien ciekawy eksperyment. Zebrano grupę ochotników — młodych kobiet i mężczyzn, wśród których były osoby atrakcyjne fizycznie, osoby pełne energii czy też osoby robiące karierę zawodową. Przed rozpoczęciem eksperymentu każdy uczestnik musiał zadeklarować, jakie cechy preferuje u przyszłego partnera.
Według wstępnych raportów, większość panów zadeklarowała — zgodnie ze stereotypami, że zależy im na atrakcyjności fizycznej partnerki. Kobiety natomiast stwierdziły, że w dużo większym stopniu afrodyzjakiem są dobre zarobki i stanowisko. Następnie uczestników umieszczono na okres miesiąca w ośrodku wczasowym, gdzie mogli się między sobą spotykać i dokonywać wyborów. Nazwano to metodą „szybkich randek".
Po tym okresie stwierdzono, że u obu płci głównym bodźcem atrakcyjności był nie tylko wygląd. Tzw. wzięcie miały głównie osoby ambitne, mające perspektywy atrakcyjnej pracy i dobrych zarobków.
Co ciekawe, preferencje te nie różniły się ani u mężczyzn, ani u kobiet. W rzeczywistej sytuacji wybory uczestników eksperymentu kontrastują z romantycznym ideałem, deklarowanym na 10 dni przed rozpoczęciem badania!
Czy wobec tego to, co ludzie mówią, a jak postępują w wyborze swojej drugiej połowy to dwie różne sprawy? W rzeczywistości bowiem zarówno mężczyzn jak i kobiety, w równym stopniu inspiruje pociąg fizyczny, co przebojowość, energia czy ambicja.
Rozbieżność między tym, co ludzie deklarowali, a tym jak postępowali w danej sytuacji, pokrywa się z wynikami innych badań, które wykazały, że ludzie mający nisko płatną pracę tłumaczą swoją sytuację czynnikami kulturowymi lub zasadami moralnymi.
Metoda „szybkich randek” umożliwiła naukowcom z Northwestern wyjść poza abstrakcyjny świat romantycznych ideałów. Co w takim razie z akademickim twierdzeniem, że mężczyźni w większym stopniu niż kobiety szukają piękna i romantyzmu? Czy nieprawdą jest, że kobiety pochodzą z Wenus, a panowie z Marsa? Nowe badania sugerują, że obie płcie mają podobne podejście zarówno do romantyzmu jak i do spraw bardziej przyziemnych…
Źródło: jejpsyche.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze