Przepis na zupę fasolową
DAMIESA • dawno temuPożywna, gęsta i sycąca zupa na lato? Zapewne większość osób na samą myśl o niej traci apetyt. A jednak u niektórych powoduje to wręcz odwrotną reakcję. Zupa fasolowa, podobnie jak kapuściana jest naładowana wartościami odżywczymi, daje uczucie przyjemnej sytości po jej zjedzeniu, a do tego ułatwia trawienie. Taki pomysł na obiad zdaje się więc dużo rozsądniejszą decyzją niż opychanie się schabowym i frytkami przed wyjściem na plażę. Jak przygotować taką zupę?
Przepis na zupę z fasolką
Do jej przyrządzenia można użyć białej odmiany fasoli. Można ją kupić w puszce, co zdecydowanie zaoszczędzi proces jej gotowania. Wystarczy ok. 300 gram. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybierając gotową fasolkę, należy z niej dokładnie odcedzić nadmiar płynu, bo w przeciwnym razie zupa może stracić na smaku. Wybierając zaś tą surową, należy zalać ją zimną wodą na kilka godzin, a następnie ugotować do miękkości. Z innych składników należy naszykować: seler, pietruszkę, 2 marchewki, 2 cebulki, 4 ziemniaki, 20 dag wędzonego boczku, 1 kiełbasę, a także 2 kostki rosołowe oraz aromatyczne przyprawy, takie jak: majeranek, czosnek oraz pieprz. Warzywa trzeba najpierw pokroić na małe kawałki, a następnie ugotować w osolonej wodzie, aż stanął się miękkie. Do takiego wywaru dodaje się kostki rosołowe, a następnie wrzuca przygotowaną wcześniej fasolkę. Cebulkę należy zeszklić na patelni na maśle lub oliwie z oliwek. Do niej dodaje się pokrojony w cienkie małe plasterki boczek oraz kiełbaskę. Dzięki temu zupa fasolowa nabierze lepszego smaku i będzie bardziej aromatyczna. Następnie wszystkie składniki należy ze sobą połączyć, dodając majeranek oraz przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pieprz. Do zupy można także wkomponować natkę pietruszki bądź wykorzystać ją do udekorowania zupy tuż przed podaniem. Fasola z boczkiem to sprawdzony duet i recepta na to, jak pożegnać uczucie głodu!
Zupa fasolowa wegetariańska
Taki rodzaj zupy powinien przypaść do gustu także wegetarianom. Aby ją przygotować można wykorzystać wymienione wyżej składniki, wyłączając z produktów boczek i kiełbaskę. Zamiast nich można jednak dodać inne składniki, które wzbogacą smak tej zupy i jednocześnie sprawią, że można będzie się najeść do pełna. Dla lubiących eksperymenty kulinarne warto polecić włączenie takich produktów jak duszone pomidoryczy nawet paprykę. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się także seler, marchew czy cukinia, a nawet odrobina pora. Dzięki takim warzywom zupa nabierze wyrazistego smaku. Taka daniowa propozycja to idealne rozwiązanie dla tych, którzy są miłośnikami roślin strączkowych. Na koniec zupę można lekko zabielić śmietaną. Takiego dodatku powinny jednak wystrzegać się osoby będące na diecie, bo kilka łyżek śmietany może znacząco podwyższyć kaloryczność zupy. Całość warto udekorować świeżą natką. Przed podaniem można także dodać starty na tarce o dużych oczkach ser żółty. Nieco wysubtelni on smak zupy, a do tego lekko ją zagości.
Innym rozwiązaniem jest przygotowanie tej zupy w stylu meksykańskim. Warto wykorzystać wtedy czerwoną fasolę kidney z puszki oraz ostre papryczki jalapenos.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze