Na dziś – kuchnia francuska
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuKuchnia francuska od lat jest wyznacznikiem doskonałego połączenia smaków i aromatów. Marzeniem każdego konsumenta jest obiad we francuskiej restauracji, a kucharza – praca w niej. I nie ma w tym nic dziwnego – trudno spotkać bowiem kulturę i kuchnię, w której wymieszało się tyle wpływów z całego świata. Niestety, kuchnia ta ma też to do siebie, że aby odwiedzić restaurację z frykasami z tego kraju, należy się przygotować na poważne odchudzenie dla portfela… Ale nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby przygotować wspaniały francuski obiad w domowym zaciszu. Dlatego też dziś prezentujemy Wam prosty, acz smaczny przykładowy obiad, którego nie powstydziłaby się niejedna kuchnia…
Zupa Julienne
- 2l bulionu warzywnego,
- 150g marchwi,
- 150g rzepy,
- 150g zielonego groszku,
- 100g pora (biała część),
- 100g kapusty,
- ½ główki zielonej sałaty,
- 1 cebula,
- 100g masła,
- sól, pieprz, cukier, tymianek
Kapustę kroimy w bardzo cienkie paski, po czym gotujemy w bulionie przez około 25 minut. Marchewkę, oraz rzepę kroimy na cienkie plasterki, a następnie na bardzo wąskie paseczki. Cebulę i pora kroimy bardzo cienko w poprzek warstw. Warzywa następnie przysmażamy na połowie masła (ale nie rumienimy), oprószamy solą, pieprzem i odrobiną cukru. Dodajemy je do gotującego się bulionu, wraz z groszkiem i szczyptą tymianku i gotujemy następne 20 minut. Sałatę krótko podsmażamy na pozostałej części masła, po czym dorzucamy ją do garnka na 5 minut przed końcem gotowania.
Zupę tę jada się z pieczywem czosnkowym, lub z grzankami.
Królik z pieczarkami
- 1½ kg mięsa z królika,
- 300g pieczarek,
- 2 cebule,
- 300ml białego ,wytrawnego wina,
- 100ml śmietanki 30%,
- 50ml oleju
- 100g masła,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz
Mięso z królika obieramy ze wszystkich błonek i ścięgien i dokładnie płuczemy. Następnie kroimy je na dość duże kawałki i podsmażamy w garnku żaroodpornym na oleju i połowie masła. Cebule kroimy w piórka i dodajemy je do królika, gdy ten nabierze koloru. Gdy cebula się zeszkli dodajemy 200ml wina, sól, pieprz i przykrywamy garnek „na ¾”, aby para mogła się ulatniać.
Pieczarki dokładnie płuczemy, kroimy na niezbyt grube plasterki i podsmażamy na maśle. Jak tylko woda z nich wyparuje oprószamy je solą, pieprzem, a następnie wlewamy wino. Gdy wino zredukuje swoją objętość o połowę, dodajemy drobno posiekaną natkę pietruszki, lekko ją przysmażamy (nie więcej niż minutę), a następnie zalewamy śmietanką. Całość redukujemy do konsystencji sosu (mniej więcej do 2/3 objętości), polewamy nią królika i wstawiamy do piekarnika (do ziemniaczków) nagrzanego do temperatury 200 stopni, na 10 minut.
Ziemniaki w cebuli i piwie
- 1kg ziemniaków,
- 500g cebuli,
- 150g masła,
- 250ml śmietanki 30%,
- 250ml jasnego piwa,
- 100g sera żółtego,
- sól, pieprz
Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na połowie masła. Gdy tylko zacznie się rumienić zdejmujemy ją z ognia. Ziemniaki obieramy i kroimy na plasterki. W żaroodpornym naczyniu układamy warstwami ziemniaki i cebulę (ostatnia warstwa musi wyjść z ziemniaków), zalewamy wszystko mieszanką piwa, śmietanki, soli, pieprzu, oraz startego żółtego sera, a na wierzch kładziemy kilka kawałków masła. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 1,5 godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze