Kompot z rabarbaru - Przepis

Przepis kulinarny
Kompot z rabarbaru Zobacz 4 zdjęcia

Wyjątkowy smak. Atmosfera początku lata. Upalny czerwcowy dzień, obiad... Pierwsze osy zwabione słodyczą, pierwszy w tym sezonie kompot rabarbarowy.Chłodny. Gaszący pragnienie. Kwaskowatość i słodycz mieszają się w smaku nie do opisania.

Przygotowanie go trwa bardzo krótko. Jest odmianą w dobie rozmaitych gotowych, często zbyt słodkich napojów gaszących pragnienie.

Rabarbar to jedna z niewielu roślin sezonowych w czasach, gdy świeże jarzyny i owoce możemy kupować okrągły rok.Ciągle jeszcze spotykany w ogródkach. Malowniczy i trochę staroświecki.

Składniki:

- 5 łodyg rabarbaru niezbyt grubych,
- 1 szklanka cukru,
- skórka z jednej cytryny.

Jak przyrządzić?

1) Z umytego rabarbaru ściągamy za pomocą noża zewnętrzne włókna. Oczyszczone łodygi kroimy na nieduże kawałki długości ok. 4 cm.

2) W garnku gotujemy 2 litry wody i dodajemy cukier. Pocięty rabarbar parzymy ukropem, a następnie wkładamy do garnka z gotującym się syropem.

3) Gotujemy kilkanaście minut. Jeśli chcemy otrzymać kompot z ładnie wyglądającym owocem, to uważamy by rabarbar się nie rozgotował.Jednym słowem - pilnujemy go w ostatnich kilka chwilach gotowania. Po ugotowaniu możemy dodać otartą skórkę z 1 cytryny.

4) Wylewamy kompot do kompotiery i zostawiamy do schłodzenia.

Jak podawać?

W kompotierze lub od razu w kompotierkach.

Nie należy kompotu schładzać zbyt mocno. Za niska temperatura spowoduje kompletne zaniknięcie bardzo delikatnego smaku i zapachu.

Uwagi:

Jeśli po spróbowaniu kompot wyda się zbyt kwaśny - zawsze możemy go dosłodzić. Rabarbar to naprawdę baaardzo kwaśna roślinka.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaNapoje
Czas przygotowania20 min.
Trudnośćprosty
Porcje6
Kalorycznośćsporo
Przybliżony koszt6 zł

Kompot z rabarbaru: Podobne przepisy

Kompot z rabarbaru: wypróbuj również

Powiązane Tematy