Pieczarki z patelni - Przepis

Przepis kulinarny

Bardzo prosta i bezpretensjonalna rzecz. Jedni mogą je traktować jako podastawę dania, inni jako dodatek do mięsa. Tak czy inaczej są one świetne. A co ważniejsze - przy całym swoim szlachetnym charakterze - tanie. Trzeba je tylko właściwie przygotować.

Składniki:

- 40 dkg pieczarek,
- 4 łyżki masła,
- sól.

Jak przyrządzić?

1) Kupując pieczarki pamiętamy o tym, że będą smażone w całości. W związku z tym staramy się wybrać sztuki średniej wielkości, raczej mniejsze niż większe i zbliżone do siebie gabarytem.

2) Pieczarki myjemy i obcinamy nóżki równo z dolną krawędzią kapelusza.

3) Na 2 patelniach rozgrzewamy masło i kładziemy na nim grzyby. Smażymy na przeciętnym ogniu. Po kilku minutach przewracamy na drugą stronę i przykrywamy pokrywką.

4) Po 10 minutach odkrywamy patelnię. Pieczarka prawdopodobnie puści już sok i zmniejszy nieco swoją wielkość. Przekładamy je na drugą stronę. Niech smażą się dalej. Po kilku minutach wszystkie pieczarki powinny się zmieścić na jednej patelni. Solimy je, zwiększamy nieco ogień i smażymy dalej.

5) Przy pomocy widelca sprawdzamy czy zmiękły. Jeśli tak, dosmażamy je tylko dla "rumianego" wyglądu z obu stron. Jeśli nie, jeszcze raz przykrywamy pokrywką na kilka minut. Jeśli wszelki płyn wyparował, a grzyby są ciągle twarde - dolewamy nieco wody.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaInne dania
Czas przygotowania30 min.
Trudnośćśredni
Porcje?
Kalorycznośćraczej mało
Przybliżony koszt3 zł

Pieczarki z patelni: Podobne przepisy

Pieczarki z patelni: wypróbuj również

Powiązane Tematy