Pstrąg pieczony - Przepis

Przepis kulinarny

Pstrąg jest rybą o delikatnym i wykwintnym smaku, a właściwe przyrządzenie nie wymaga ani kuchennej wirtuozerii, ani dużych pieniędzy.

Składniki:

- 2 pstrągi; nie większe niż 30 dkg każdy, nie mniejsze niż 25 dkg (dla nie mających czasu, lub nie lubiących sprawiania ryby - tuszki pstrąga, choć na talerzu to się nie prezentuje doskonale),
- tymianek, lub wymiennie rozmaryn (ostrzejszy smak), lub mięta (świeży zapach), ale zawsze najlepsze są świeże zioła,
- sól,
- ew. biały pieprz
- masło - 2 łyżki,
- cytryna.

Jak przyrządzić?

1) Zaczynamy od tego, że ryba musi być oczywiście świeża, co możemy stwierdzić w sklepie zapachowo i wzrokowo. Ryba musi być pozbawiona przykrego zapachu powszechnie kojarzonego z nieświeżą rybą, a jej oko musi być z bystrym, a nie mętnym spojrzeniem. To takie podstawowe oznaki świeżej ryby.

2) Musimy sprawić rybki. Patroszymy je, co nie jest zbyt skomplikowane w przypadku pstrąga, następnie odcinamy boczne skrzela i górne. Teraz przystępujemy do skrobania - najlepiej robić to w miejscu, gdzie pole rażenia rybich łusek będzie ograniczone, gdyż pryskają na wszystkie strony bez możliwości kontroli z naszej strony. Nóż wycieramy w papierowy ręcznik, który zmieniamy w miarę potrzeby. Teraz myjemy rybki pod bieżącą wodą. Można wyjąć kręgosłup - jeśli sądzimy, że sprawnie nam to pójdzie. W przypadku pstrąga nie jest to trudne, bo po tych wszystkich operacjach, jakich już dokonaliśmy, powinien zacząć sam lekko odchodzić. Wystarczy podważyć go od spodu i delikatnie, ale zdecydowanie podciągać od dołu, a następnie odciąć z dwóch stron - przy głowie i przy ogonie. Jeśłi to nastręcza trudności nie do pokonania, zrezygnujmy - po upieczeniu sam będzie łatwo odchodził, tyle że przy jedzeniu będzie więcej zabiegów.

3) Najtrudniejsza praca za nami. Porządkujemy przy pomocy ręczników papierowych nasze pole pracy. Teraz pstrągi skrapiamy wewnątrz cytryną, solimy całe, wcierając sól również w skórę, tak samo postępujemy z niezbyt dużą ilością pieprzu. do brzuszków wkładamy po kilka gałązek tymianku. Wkładamy do lodówki na 20 - 30 min.

4) Po wyjęciu z lodówki dokładamy do brzuszków po 1/4 łyżki masła. Pakujemy szczelnie w wysmarowaną masłem folię i wkładamy do dobrze nagrzanego (200 0c) piekarnika. Notujemy w pamięci godzinę. Pieczemy przez 20 min.

5) W "czasie wolnym" możemy przyrządzić sałatę, a białe wino włożyć do lodówki. Umyć ręce dokładnie najpierw w ciepłej, później zimnej wodzie. Nacieramy umyte dłonie resztkami wyciśniętej do ryby cytryny. Później krem do rąk. (Zwłaszcza nadobne Panie zachęcam do pamiętania o tym szczególe).

6) Po tym czasie zaglądamy do piekarnika. Odwijamy folię, roztopionym masłem polewamy wierzch ryb i podkręcamy lekko temp. na wyższą (250). Zostawiamy folię nie zakrytą. Tak trzymamy jeszcze 5-7 min., troszkę się przypieką, a masło zostanie wchłonięte przez rybę.

7) Wyjęty z piekarnika pstrąg roztacza subtelny zapach. Szybko aranżujemy podanie ryby i bezwłocznie zasiadamy do jej degustacji...

Potrzebne przybory:

Naprawdę ostry nóż, papierowe ręczniki do regularnego sprzątania po wszystkich fazach pracy, kawałek cytryny do usunięcia zapachu ryby z rąk.

Jak podawać?

Pstrąg jest rybą delikatną i wykwintną. Ma bardzo delikatny smak, który nie powinien być zagłuszony przez jakikolwiek dodatek towarzyszący pstrągowi. Dlatego najczęściej podaje się go z ziemniakami z wody, zieloną sałatą - delikatnie doprawioną (tym razem bez czosnku) i cytryną w ósemkę krojoną; jako jedyny dopuszczony alkohol: białe wytrawne wino. I raczej nie zmieniajmy tych zasad - bo to smak i czar ryby ma dominować nad wszystkimi innymi smakami.(ja upraszczając sobie koordynację działań, ugotowane wcześniej kartofle, wkładam z rybą do piekarnika, (patrz przepis kartofle z folii do ryby) w ten sposób wszystko jest gotowe jednocześnie do wydania.

Uwagi:

Można śmiało podawać osobom na diecie. Mężczyzna mięsożerny zaspokoi apetyt dopiero przy drugim pstrągu.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaDania rybne
Czas przygotowania60 min.
Trudnośćprosty
Porcje2 porcje
Kalorycznośćmało
Przybliżony koszt15 zł

Pstrąg pieczony: Podobne przepisy

Pstrąg pieczony: wypróbuj również

Powiązane Tematy