Kurczak po singapursku

Przepis kulinarny

Składniki:

Piersi drobiowe - 400 g, cebula - 1 szt., ananas - 1 puszka, mandarynki - 1 puszka (cząstki), jajko - 1 szt., mąka kukurydziana - 5 łyżeczek, wino białe wytrawne - 4 łyżeczki, przyprawy do smaku, cytryna - 1 szt.

Jak przyrządzić?

Ciasto: białko jajka, mąkę i wino wymieszać. Mięso pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w krążki. Cebulę usmażyć w woku i przełożyć do miseczki. Mięso obtoczyć w cieście. Smażyć na gorącym oleju, po kilka kawałków, aby się nie posklejały. Układać na papierowym ręczniku, aby obeschło. Sok z ananasa wlać do woka. Sok z mandarynek też. Obydwa soki zagotować. Sok z cytryny zmieszać z 1 łyżeczką mąki kukurydzianej. Dosłodzić do smaku. Do soku z cytryny dodać 2 łyżeczki soku z woka. Zagęszczony sok wlać do woka. Wrzucić do woka ananasy i wymieszać z sokiem. Wrzucić cebulę i mięso, wszystko wymieszać, nadal podgrzewać. Dodać cząstki mandarynek i delikatnie wymieszać. Całość można posypać wiórkami kokosowymi, które należy przez 2-3 sekundy podsmażyć na woku bez tłuszczu.

Potrzebne przybory:

wok lub głęboka patelnia, deska do krojenia, osry nóż, otwiercze do butelek i puszek, papierowe ręczniki, miska na ciasto, miska na usmażoną cebulę

Jak podawać?

Można podawać z ryżem, kopytkami lub kluskami śląskimi. Do tego dodatki według uznania.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaDania z drobiu
Trudnośćwymagający
Porcje6
Kalorycznośćwysoka
AutorAbdullah-el-Hallubda-el-Hasim.

Kurczak po singapursku: Podobne przepisy

Kurczak po singapursku: wypróbuj również

Powiązane Tematy