Zwykły kurczak z niezwykłym serem
ISABELLE • dawno temuKurczak rzeczywiście jest chyba zupełnie zwykłym mięsem – potrawy z kurczaka jemy najczęściej. Różne są tego powody, lecz głównie dlatego, że najszybciej się go przyrządza i pasuje niemal do wszystkiego. Sałata czy pomidor, ostry sos gulaszowy czy sucha, chrupiąca panierka – cokolwiek się nie wymyśli, mięso z kurczaka doskonale się wkomponuje. A co powiecie na pyszne mięsko z duszonymi śliwkami podane z gorgonzolą? Moim zadaniem – pyszności!
Skąd się wzięła gorgonzola?
To jeden z najsławniejszych i najpopularniejszych (na terenie Italii) ser podpuszczkowy. Cechą odróżniającą ten ser od innych jest jego niebieskie zabarwienie. Pierwszy raz spróbowano tego specjału w okolicach Mediolanu w 879 roku! – zatem ma on za sobą długą tradycję. Swą nazwę przyjął od nazwy wsi, w której po raz pierwszy go wyprodukowano. Początkowo nazywał się "stracco gorgonzola". "Stracco" znaczy zmęczony i nazwa ta nawiązywała do męczącej drogi hodowców krów z Lombardii, którzy przeganiając swoje stada na letnie pastwiska, zatrzymywali się w Gorgonzoli. Natomiast inna legenda głosi, że mistrz wyrabiania serów, zapominając całą noc o zostawionym na zewnątrz serowarni zsiadłym produkcie, odnalazł go rano spleśniałym. Tyle, jeśli chodzi o fakty i legendy.
Gorgonzola to tradycyjny, farmerski ser pleśniowy z żyłkami niebieskiej pleśni. Jego barwa waha się od biało-żółtej do słomkowej, z niepowtarzalnym marmurkowym zielonym lub niebiesko-zielonym odcieniem żyłek pleśni. Ma miękki, słodkawy miąższ. We Włoszech mówi się, że ser musi być "con la goccia", czyli "z łezką", by podkreślić jego wyjątkową konsystencję – bardzo kremową i rozpływającą się w ustach. Gorgonzola, ze względu na swój wyrazisty smak, jest szeroko stosowana we włoskiej kuchni. Jej dodatek do sosów, farszów i kremów pozwala nadać daniom głębi. Bardzo często używa się jej jako składnika risotto, polenty czy pizzy. Gorgonzola stanowi świetną przekąskę, a także – w towarzystwie mocnego czerwonego wina – idealne zwieńczenie posiłku.
Kurczak po włosku
Jak już wiemy, gorgonzola, czyli włoski ser z charakterystycznymi żyłkami w kolorze pomiędzy niebieskim, szarym i zielonym, wyróżnia się intensywnym zapachem, gładką konsystencją oraz wspaniałym smakiem. Poza tym można go spożywać na wiele sposobów – jako aperitif, w towarzystwie grzanek lub jako dodatek do sałaty. A może tak spróbować wykorzystać go do pogłębienia smaku mięsa? Przed wami przepis na kurczaka z suszonymi śliwkami i gorgonzolą!
Składniki:
- ½ szklanki suszonych śliwek (posiekanych),
- 1/3 filiżanki rozdrobnionego sera gorgonzola,
- 1 łyżeczka mielonego świeżego tymianku,
- 4 filety z kurczaka,
- ½ łyżeczki soli,
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 szalotka (poszatkowana),
- ½ szklanki czerwonego wina,
- 1 szklanka bulionu z kurczaka,
- 4 łyżeczki mąki.
Przygotowanie:
W małej misce połącz ¼ szklanki suszonych śliwek, gorgonzolę, bułkę tartą i ½ łyżeczki tymianku. W każdym filecie z kurczaka zrób nacięcie tak, by można było wsadzić do środka nadzienie. Roladki usztywnij wykałaczkami i dopraw solą oraz pieprzem. Podgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu i połóż na patelni kurczaka. Smaż, aż się zarumieni, po czym przenieś na deskę. Do pozostałego tłuszczu dodaj cebulę, tymianek i smaż przez około minutę. Dodaj wino i resztę śliwek, zmniejsz ogień i gotuj wywar, aż wino wyparuje. W małej misce połącz bulion i mąkę, a następnie ubij trzepaczką, aż uzyskasz gładką masę. Dodaj do rondla z tłuszczem i śliwkami i gotuj kilka minut. Zmniejsz ogień do minimum i włóż kurczaka. Przykryj i duś mięso przez około 5–10 minut, aż mięso będzie miękkie i rumiane. Na talerzu usuń wykałaczki i polej sosem. Najlepiej smakuje z ryżem z curry lub opiekanymi ziemniaczkami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze