Piersi z kurczaka na obiad – trochę nietypowo
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuZnów nie masz pomysłu na obiad? Nie, nie kupuj go! (parafrazując tekst znanej reklamy). Przecież wystarczy zajrzeć do nas i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dziś zajmiemy się piersiami z kurczaka. Kurczak jest bardzo wdzięcznym mięsem. Łatwo poddaje się naszej woli i daje się zamienić w potrawę, która urzeka smakiem. A że (jak zawsze zresztą) postanowiłem zaprezentować trochę nietypowy punkt widzenia – oto efekt:
Kurczak w hinduskim cieście
- 2 piersi z kurczaka,
- szklanka jogurtu naturalnego,
- 1 cebula,
- 2 cm korzenia imbiru,
- 2 ząbki czosnku,
- sól, pieprz, curry,
- olej
Cebulę, czosnek i imbir drobno siekamy i szklimy na mocno rozgrzanym oleju. Następnie odcedzamy, studzimy i mieszamy z jogurtem, solą, pieprzem i curry. Mięso kroimy na kawałeczki i wkładamy do tak przygotowanej zalewy na co najmniej pól godziny. Po tym czasie kurczaka dusimy na niewielkim ogniu, aż zmięknie (ok. 15 minut).
Podajemy z ryżem lub kuskusem.
Kotleciki drobiowe w sosie cytrusowym
- 50dag filetów z kurczaka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 łyżki masła,
- 2 pomarańcze,
- 1 cytryna,
- 100ml śmietany 30%,
- sól, pieprz,
- olej
Mięso dzielimy na niewielkie kotleciki i oprószamy je solą, pieprzem i mąką. Następnie obsmażamy je lekko z obu stron na dobrze rozgrzanym oleju. Gdy nasze mięso złapie już kolor z obu stron, dodajemy masło i sok wyciśnięty z owoców. Całość dusimy pod przykryciem na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie. W razie potrzeby podlewać sokiem cytrusowym lub wodą. Na koniec sos zaprawiamy śmietanką i redukujemy go do gęstej konsystencji.
Podajemy z ziemniaczkami pieczonymi, lub kwaśną surówką.
Potrawka z kurczaka po staropolsku
- 50dag piersi z kurczaka,
- 40dag agrestu,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 2 cebule,
- 2 łyżki masła,
- garść suszonych śliwek,
- cukier, sól, pieprz
- olej
Kurczaka kroimy na nieduże kawałki, marchewkę i pietruszkę w kostkę, cebulę w piórka. Całość podsmażamy delikatnie na oleju. Następnie mięso z warzywami przekładamy do rondla z niewielką ilością wody i gotujemy pod przykryciem na niedużym ogniu. Śliwki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut. Agrest myjemy i obieramy z szypułek. Śliwki i agrest dodajemy pod koniec gotowania (wraz z wodą, którą zalaliśmy śliwki). Na sam koniec gotowania dodajemy masło, solimy i cukrzymy.
Potrawka jest wyśmienita z marchewką z groszkiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze