Ogórki kiszone (autor lenel)

Przepis kulinarny

Składniki:

1. Materiał:
Ogórki, najlepiej średnie i małe (duże robią się dziurawe), z dobrego źródła bo nie jesteś w stanie stwierdzić czy są na nawozie i opryskach czy nie (dopiero w trakcie wychodzi na jaw, po prostu źle pachną). Słoiki dowolne - mogą być twist, mogą być weck.
2. Przyprawy:
Czosnek w ząbkach, chrzan korzeń, koper najlepiej suche koszyczki nasienne, nie stosować zielonych ani suszonych listków
3. Zalewa
Na 1 litr wody 1 łyżka czubata soli – zagotować i ostudzić. Na litrowy słoik ogórków potrzeba około 0,4 litra zalewy.

Jak przyrządzić?

Wykonanie: (na słoik 1 litrowy)Ogórki i słoiki dokładnie umyć. Na dno słoika wkroić (średniej grubości talarki ) 2-3 średnie ząbki czosnku oraz około 2 razy tyle (objętościowo) chrzanu; mogą być talarki lub dowolna forma.Układać ogórki pionowo, ciasno, ale tak aby nie uszkodzić i koniecznie (to ważne) jasnym końcem do góry bo będą gorzkie.Na ułożoną warstwę wkroić 1-2 ząbków czosnku i 2 razy tyle chrzanu jeśli wpadną w dziurki między ogórki to nie szkodzi. Ułożyć następną warstwę małych ogórków i znów czosnek 1 ząbek i chrzan 2 razy tyle oraz 1 średni koszyczek nasienny kopru z kawałkiem łodygi około 10 cm. Ważne, aby koper dać na samym wierzchu, nigdzie więcej. Zalać zalewą tak aby ogórki były całkowicie zalane. Odstawić w chłodne miejsce na tacy ponieważ ogórki kisząc się gazują i zalewa częściowo wycieka ale to w niczym nie przeszkadza i w żadnym wypadku nie należy otwierać słoików i dolewać. Po zakończeniu gazowania słoiki odstawić na półki, najlepiej w chłodne miejsce, można zdjąć sprężynki z wecków. Im będzie chłodniejsze miejsce przechowywania tym, proces kiszenia przebiega wolniej i dłużej, ogórki pozostają twarde i chrupiące. Bez problemów powinny dotrwać do następnych zbiorów.Jeżeli będziesz miała pytania, chętnie odpowiem. Można stosować inne dodatki np. liście orzecha włoskiego, wiśni, porzeczki czarnej i wiele wiele innych, ale z moich doświadczeń wynika, że przyspieszają one procesy gnilne a przy intensywności czosnku, chrzanu i kopru nie mają żadnego wpływu na smak ogórków.To jest oczywiście tylko moje zdanie. Proponuję eksperymentować - ilość czosnku i chrzanu też można dostosować do własnych upodobań. Smacznego.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaDania wegetariańskie
Czas przygotowania5 min.
Trudnośćprosty
Autor lenel

Ogórki kiszone (autor lenel): Podobne przepisy

Ogórki kiszone (autor lenel): wypróbuj również

Powiązane Tematy