Składniki:
Mąka, jaja, woda, mleko (niekoniecznie), sól, cukier, tuńczyk z puszki (najlepiej w sosie własnym - może być i w oleju), oliwki, żółty ser (w plastrach i starty), pieprz, sól, ostra papryka, tłuszcz do smażenia.
Jak przyrządzić?
Naleśniki: Zrobić gładkie ciasto naleśnikowe (powinno mieć konsystencję śmietany i kremowożółtawe zabarwienie), w trakcie dodając szczyptę soli i cukru. Odstawić do lodówki na 30 min. Patelnię natłuścić (odrobina oleju, masła z olejem, posmarować słoniną itp.). Na mocno nagrzaną patelnię wylewać ciasto, równocześnie przechylając patelnię w różne strony - aby ciasto jak najcieńszą warstwą pokryło dno. Kiedy boki naleśnika zaczną "odstawać", przewrócić naleśnik na drugą stronę, najprościej za pomocą szerokiej łopatki kuchennej, smażyć chwilę, zdjąć. Od razu nalewać kolejną porcję, nie natłuszczając ponownie patelni! Farsz: Tuńczyka osączyć, wymieszać z przyprawami wg smaku, dodać oliwki - w całości lub przekrojone na pół. Na połówkę każdego naleśnika kłaść plastry żółtego sera, nałożyć farsz tuńczykowy. Przykryć drugą połową, złożyć jeszcze raz na pół, aby wyszły trójkąty (dobrze zrobione naleśniki nie będą się łamać ani pękać). Układać na natłuszczonej patelni po 4 sztuki. Po podsmażeniu z jednej strony przewrócić na drugą, posypać tartym żółtym serem, przykryć. Zdjąć, gdy ser z wierzchu się roztopi.
Potrzebne przybory:
mikser (ew. trzepaczka), garnek/talerz głęboki (nie, jeżeli jest to mikser z własnym pojemnikiem), duża patelnia, łopatka do przewracania, duży talerz, miseczka na farsz, nóż, widelec lub łyżka do nakładania farszu
Jak podawać?
Od razu po zdjęciu z patelni, na gorąco. Można z wierzchu przyozdobić każdy naleśnik np. kawałkiem pomidora, papryki. Jako dodatki można z keczupem, ogórkiem kiszonym.
Uwagi:
Ciasto wyrabiane bez mleka wymaga większej staranności w przygotowaniu i dużej uwagi podczas smażenia, należy nalewać go odrobinę więcej na patelnię. Do farszu tuńczykowego można dodać cienko pokrojoną "w piórka" cebulę lub plastry twardego pomidora. Jeżeli liczba naleśników jest duża, po zrobieniu ok. 16-20 sztuk ponownie delikatnie natłuszczamy patelnię.Uwaga! Pierwszy naleśnik po "natłuszczeniu" wchłania większość tłuszczu w siebie, pozostałe są cieńsze i dużo szybciej się smażą! Ponieważ większość potraw robię "na oko", nie znam dokładnych proporcji. W razie wątpliwości proszę pytać.
Kategoria dania | Dania główne |
---|---|
Trudność | prosty |
Autor | Daria |