Jesienna pieczeń z grzybami

Przepis kulinarny

Składniki:

Szynka wieprzowa, należy przyjąć około 100-150gr/osobę,
grzyby suszone,
suszone przyprawy do mięsa (majeranek, zioła prowansalskie, przyprawa do pieczeni dowolnej firmy, listki laurowe, ziele angielskie, przyprawa słona - np. Ziarenka Smaku),
oliwa.

Jak przyrządzić?

Suszone grzyby wrzucamy do wody w rondelku. Nie powinno jej być zbyt dużo, jedynie tyle aby przykryła grzyby. Odstawiamy rondelek na bok, aby grzyby wciągnęły nieco wody.
W czasie gdy grzyby się moczą myjemy i suszymy ręcznikami papierowymi mięso.
Najpierw robimy marynatę - do naczynia żaroodpornego wlewamy oliwę. Następnie dosypujemy przyprawy sypkie - majeranek, zioła prowansalskie, przyprawę do pieczeni i przyprawę słoną. Mieszamy wszystko aby przyprawy stworzyły jednolitą zawiesinę.
W tak sporządzonej marynacie dokładnie obtaczamy mięso. Jeżeli ktoś chce żeby mocniej przeszło przyprawami może wstawić przykryte naczynie do lodówki na 30 min. Ja jednak tego nie zrobiłem i też smakowało dobrze :)
Wracamy do grzybów, które wstawiamy na ogień. Nie odlewamy wody! W niej jest zawarty cały aromat grzybów. Gotujemy grzyby przez 2-3min. Wlewamy wodę z grzybami do naczynia żaroodpornego z mięsem. Grzyby, możliwie najwięcej, układamy na mięsie - ten sposób mięso dodatkowo przejdzie aromatem grzybów.
Wstawiamy naczynie do piekarnika rozgrzanego do 180C. Naczynie musi być przykryte - dzięki temu mięso będzie soczyste. Pieczemy 180min obracając pieczeń co pół godziny. Jeżeli ktoś chce mieć spieczoną skórkę to ostatnie pół pieczemy bez przykrycia.

Potrzebne przybory:

Naczynie żaroodporne z przykryciem, rondelek.

Jak podawać?

Najlepiej zaraz po upieczeniu, polane sosem z naczynia i z kilkoma grzybkami ułożonymi na porcji. Do tego ziemniaczki, kluseczki śląskie lub inne dodatki + surówka (marchewka+jabłko pasują wyśmienicie) wg własnego uznania.

Uwagi:

Przepis to efekt eksperymentowania w kuchni, któremu czasami się oddaję. Przepis jest niezwykle prosty, przygotowanie nie zabiera dużo czasu, poza pieczeniem oczywiście. Poza tym ma tę zaletę, zwłaszcza dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, że mięso nie jest smażone.

0.00
0 głosów
Dane szczegółowe
Kategoria daniaDania wegetariańskie
Czas przygotowania180 min.
Trudnośćprosty
AutorPaweł

Jesienna pieczeń z grzybami: Podobne przepisy

Jesienna pieczeń z grzybami: wypróbuj również

Powiązane Tematy