Ptactwo na patelni i w piekarniku – przepisy na mięso bażanta
DAMIESA • dawno temuSezon na dzikie ptaki trwa, więc myśliwi już zacierają ręce na myśl o soczystych pieczeniach np. z bażantem w roli głównej. I trudno im się dziwić. Bo kto raz spróbował mięsa z tego ptaka na pewno wie o czym tu mowa. A z czym je najlepiej przyrządzić? Ja polecam grzyby, pod wszystkimi postaciami i jabłka!
Z grzybów możemy zrobić krem, sos, czy po prostu udusić mięso bażancie z grzybami, by nabrało wyraźnego smaku. Do tego w czasie pieczenia ich sok doskonale nawilży mięso, które może czasami być zbyt suche. A jabłka? Nadają potrawie subtelnego smaku, dzięki czemu jest delikatniejsza.
Zanim przystąpimy do roboty:
Jeśli mamy to szczęście mieć myśliwego do pomocy, problem ze wstępnym przygotowaniem mięsa mamy z głowy. Jeśli nie – z bażanta należy odciąć głowę i skrzydła i oskubać z piór, a następnie opalić, wypatroszyć, umyć i obtoczyć w soli, pieprzu i zielu angielskim lub majeranku.
Teraz można się zabrać za przyrządzanie z niego pysznych potraw np.
Bażanta z grzybami smażony na patelni.
Mięso naszpikować go lekko słoniną i usmażyć na patelni, a potem lekko poddusić w winie. W drugim naczyniu podsmażamy cebulkę, by nabrała złocistego kolor (najlepiej na maśle lub margarynie) i podsmażamy grzyby, podlewając wywarem i dusimy ok. 20 min. Kiedy mięso będzie już miękkie dodajemy do niego grzyby i cebulkę, całość polewamy czerwonym winem, lub koniakiem i dodajemy śmietany, aby powstał smaczny krem i znów dusimy. W końcowym etapie dodajemy przypraw w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Może to być np. słodki cynamon.
…lub
Bażanta z jabłkami w białym winie
Jabłka, które nakuwamy i dodajemy do nich goździki, a potem wkładamy do tuszek. Tak przygotowane mięso obkładamy słoniną i wstawiamy do piekarnika o temperaturze 220 stopni polewając całość rozgrzanym masłem lub olejem. Po upływie czasu potrzebnego, by bażant zaczął nabierać kolorów dodajemy do niego białego wina i przykrywamy, by go lekko poddusić. W następnej kolejności polewamy wytworzonym wywarem i pieczemy dopóty, dopóki mięso nie nabierze ładnego, żołtawego koloru. Po upieczeniu, wyciągamy z bażanta jabłko i wyjmujemy z nich goździki, ptaka porcjonujemy i podajemy np. z upieczonym jabłkiem, ryżem i grzybami. Dla dekoracji możemy dodać natki, a dla smaku polać kilkoma kroplami cytryny.
Należy pamiętać o tym, by nogi bażanta związać przed zapieczeniem.
Mam nadzieję, że z podanych wyżej przepisów wyjdzie Wam pieczeń, której nie powstydziłby się żaden mistrz kuchni.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze