Jak pielęgnować przyjaźń
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuTo dzięki nim przetrwałaś niejedną życiową burzę. Wypłakiwałaś się na ramieniu. Razem przeżyliście też wiele szczęśliwych i radosnych chwil. Od lat jesteście blisko siebie. Przyjaciele – bez nich życie byłoby smutne. Przyjaźń, to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Radzimy, jak ją pielęgnować, żeby była trwała.
Potrzebę posiadania przyjaciół odczuwamy przez całe życie. Któż z nas nie pamięta osoby od serca z przedszkola, piaskownicy czy szkoły, z którą dzieliliśmy się cukierkami, dawaliśmy do zabawy ulubiony samochodzik, powierzaliśmy swoje największe tajemnice. Przyjaźń jest bardzo ważna dla siedmiolatki, która siedzi z koleżanką w jednej ławce i dla siedemdziesięciosiedmiolatki, która może swojej przyjaciółce opowiedzieć o wnukach, wybrać się z nią na spacer. Zazwyczaj przyjaciele są w zbliżonym do siebie wieku i dlatego nie prawią morałów. Potrafią wczuć się w sytuację, bo są na podobnym etapie życia i mają zbliżone do naszych problemy. Intuicyjnie wybieramy ludzi, na których możemy polegać, z którymi czujemy się bezpiecznie, którzy podzielają nasze zainteresowania, z którymi dobrze się bawimy. I w końcu ci, którzy mają przyjaciół, są zwyczajnie zdrowsi, bowiem bliskie osoby służą radą i opieką, przez co rozładowują stres, pomogą wyjść z trudnej sytuacji. Budowanie przyjaźni wcale jednak nie jest łatwe.
Niech wie, że może na ciebie liczyć
Nawet jeśli przez jakiś czas bliskie sobie osoby nie kontaktują się, to w razie potrzeby wystarczy jeden telefon, żeby przyjaciel był przy nas. Kiedy jest w trudnej sytuacji, potrzebuje rozmowy, czy innej formy pomocy, postaraj się stanąć na wysokości zadania. Tym bardziej, że takie sytuacje nie zdarzają się codziennie. Każdy z nas ma wiele obowiązków, ale w tej chwili dziećmi może zająć się mąż, a psa wyprowadzić sąsiadka. Bądź niezawodna.
Naucz się słuchać
Niekiedy samo wygadanie się osobie życzliwej przynosi ulgę. Dlatego pozwól mu mówić, kiedy tego potrzebuje. Znajdźcie na taką rozmowę wolną chwilę, nie rób w tym czasie innych rzeczy, nie przerywaj co chwila, postaraj się skupić na tym, co mówi. I nie powtarzaj co drugie zdanie „bo ja”, „moim zdaniem”. Doradzaj, powiedz co sądzisz na temat sytuacji, kiedy już wysłuchasz przyjaciela. Czasami milczenie więcej znaczy, niż słowa.
Bądź szczera
Obcy ludzie są zazwyczaj mili, im zależy głównie na dobrej atmosferze, a nie czyimś szczęściu. Tylko przyjaciel może szczerze skrytykować, powiedzieć smutną prawdę, że w pracy jesteś wykorzystywana i pracujesz poniżej swoich kwalifikacji, albo chłopak, za którego masz zamiar wyjść za mąż, za dużo pije. Powiedz, jeśli widzisz, że coś wcześniej, czy później obróci się przeciwko przyjacielowi. Niech jednak krytyka będzie nie tylko szczera, ale też uzasadniona, rzeczowa i życzliwa. Niech przyjaciółka wie, że robisz to dla jej dobra, że zależy ci na jej szczęściu. Nie zapominaj też o komplementach. Któż z nas nie ma kompleksów. A przyjaciele też są od tego, żeby dawać nam poczucie, że jesteśmy cudowni, piękni, inteligentni i wyjątkowi.
Drobne gesty są ważne
Między pracą, rodziną i codziennym zabieganiem czasami trudno znaleźć czas dla przyjaciółki. Nie zawsze jednak trzeba być razem całe godziny. Ilość wspólnie spędzonego czasu nie jest miarą przyjaźni. Czasami wystarczy zadzwonić, żeby zapytać, co słychać, albo chociaż napisać SMS-a, maila. Pamiętaj o wyjątkowych świętach bliskiej ci osoby: urodzinach, imieninach, rocznicach, zadzwoń przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.
Powiedz, że jest dla ciebie ważna
Nie należy powtarzać tego codziennie, bo byłoby to nienaturalne. Niech wie jednak, że zawsze może na ciebie liczyć i dużo dla ciebie znaczy. Podstawą w pielęgnowaniu przyjaźni jest umocnienie w bliskiej osobie świadomości, że jest ona dla ciebie wyjątkowa. Nie zawsze trzeba używać do tego słów, czasami można to wyrazić czynami i gestami, np. wtedy, kiedy w natłoku obowiązków zajrzysz do niej na chwilę, bo jest chora.
Celebrujcie miłe chwile
Przyjaciele są nieodzowni, kiedy w naszym życiu dzieje się coś złego, to oni pocieszą i doradzą. Ale, jak zawsze, potrzebna jest równowaga. Przeżywajcie też miłe chwile, wybierzcie się do kina i na pogaduchy. Wspominajcie wspólne przeżycia, wakacje, śmieszne zdarzenia. To ważne, bo dzięki temu zobaczycie, jak wiele razem przeszłyście. Kiedy żartujecie, powierzacie sobie sekrety, plotkujecie, buduje się intymny mikroświat, rodzi się więź.
Szanuj prawo do prywatności
Wybaczalne jest to, jeśli zdarzy ci się wpaść do niej bez zapowiedzi. Częściej staraj się jednak zadzwonić wcześniej, co jest łatwe w dobie telefonów komórkowych. Nie wypytuj, jeśli widzisz, że nie wszystko chce powiedzieć. Nie zasypuj radami, jakbyś była wyrocznią, alfą i omegą. Bądź delikatna, szanuj granice prywatności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze