Po co nam przyjaźń?
KATARZYNA KORPOLEWSKA • dawno temuW dzisiejszych czasach często nadużywa się słowa przyjaźń. Jakie cechy powinni mieć prawdziwi przyjaciele? Jakie mamy wobec nich oczekiwania? Dzięki przyjaciołom mamy szansę zmienić się na lepsze, rozwijać się w różnych dziedzinach życia i wygrać walkę z samotnością.
Cóż to za nieopisana ulga, mieć poczucie bezpieczeństwa przy innej osobie, nie musieć ważyć myśli, ani mierzyć słów, lecz wylewać je wszystkie z siebie wiedząc, że wierna dłoń przyjmie je i zachowa… (George Eliot)
W dzisiejszych czasach często nadużywa się słowa przyjaźń. Jakie cechy powinni mieć prawdziwi przyjaciele? Jakie mamy wobec nich oczekiwania?
Dzięki przyjaciołom mamy szansę zmienić się na lepsze, rozwijać się w różnych dziedzinach życia i wygrać walkę z samotnością. Znajomości tworzymy przez całe życie. Niektóre z nich ewoluując przekształcają się w przyjaźnie.
Wiele osób opuszcza swoje rodzinne miejscowości, by rozpocząć nowy etap życia. Odległość, jaka dzieli ich od rodziny sprawia, że zaczynają poszukiwać osób, które stałyby się dla nich bliskie. Ale znalezienie prawdziwie oddanej osoby jest bardzo trudne. Często nasi przyjaciele stają się „zastępczą rodziną”. To do nich zwracamy się z prośbą o pomoc, gdy jej potrzebujemy. Prosimy ich o radę w trudnych sytuacjach życiowych. Wypłakujemy się na ramieniu przyjaciółki, gdy mamy już wszystkiego dość. Jednak, żebyśmy mogły sobie pozwolić na takie zachowania, musimy w towarzystwie tych osób czuć się bezpiecznie i mieć do nich zaufanie. Mamy także wobec nich wiele oczekiwań: szczerość, otwartość, szacunek… Jeśli mamy podjąć trudną życiową decyzję, a nie ma przy nas przyjaciela, to wiemy, że jest blisko duchem, czujemy jego wsparcie, a to dodaje nam pewności siebie. Wiemy, że poprze nasze decyzje, doradzi w sytuacji krytycznej, będzie po naszej stronie. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie. Osoby bliskie zaspokajają nasze potrzeby emocjonalne: rozumieją, pocieszają, współczują, poprawiają humor, spędzają z nami czas i słuchają. To sprawia, że czujemy się wyjątkowe i ważne. Odwzajemniamy ich zaangażowanie i dlatego możemy czuć się potrzebne. Słuchając przyjaciół wzbogacamy zbiór naszych doświadczeń. Mamy szansę poznać świat z perspektywy osoby, którą dobrze znamy. Wymiana przeżyć, marzeń, problemów, radości, smutków – dzięki temu czujemy, że żyjemy. To doświadczenie wpływa na jakość naszego życia, gubimy monotonię i wygrywamy walkę z samotnością.
Prawdziwi przyjaciele to także skarbnica wiedzy o nas samych. To oni są najlepszymi obserwatorami naszych zachowań. Przy nich nie wstydzimy się płakać, spontanicznie śmiać czy wyrażać swoją złość. Z nimi, nawet milczenie nie jest krępujące. To oni mogą udzielać nam informacji zwrotnych o tym, jak nas postrzegają.
Znajomi, z którymi nie łączą nas bliskie więzi, mogą nie chcieć angażować się w uczciwe wyznania. Łatwiej powiedzieć komuś: ładnie wyglądasz, niż w tym kolorze jest ci nie do twarzy. Czasem ludzie wolą powiedzieć nieprawdziwy komplement, żeby nie stracić sympatii, opinii miłego człowieka. Od przyjaciół oczekujemy jednak, aby byli szczerzy i pomocni. Uwaga krytyczna pomoże nam w dokonaniu zmian na lepsze. Mamy przecież świadomość, że przyjaciele nas akceptują, i jeśli krytykują, to dla naszego dobra. Jeśli natomiast mówią komplementy, chwalą, to robią to szczerze, bez podtekstów.
Czy kiedykolwiek zadałaś przyjaciołom pytanie: Jaką według was jestem osobą? Jak daję sobie radę w różnych obszarach życia? Czy jestem asertywna, spontaniczna, odpowiedzialna, tolerancyjna, kreatywna?
Możliwość udzielenia nam informacji o nas samych daje portal internetowy
Przyjaźń, to ogromna wartość, dar od losu, o który trzeba dbać. Tak jak każdy związek nie pielęgnowany więdnie, obumiera i z czasem kończy się.Przyjaźń nie polega jedynie na braniu, trzeba także dać coś od siebie.
Pamiętajmy, dzięki opiniom innych mamy szansę obiektywnie spojrzeć na siebie. Dzięki nim poznajemy świat i siebie. To może stać się początkiem pozytywnej zmiany i rozwoju osobistego w wybranych dziedzinach życia.
Więcej na: www.fidbek.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze