Co jest domeną mężczyzn?
LENA JANOWSKA • dawno temuTradycyjny podział ról w związkach powoli przechodzi do lamusa. Coraz częściej rolę mężczyzn przejmują kobiety, które doskonale radzą sobie jako głowa rodziny, jak i na kierowniczych stanowiskach. Nasuwa się więc pytanie: „gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy…?” Czy ostatnią domeną męskości pozostało majsterkowanie?
Z badania opinii „Być mężczyzną w domu”* wynika, że obecnie dominują związki partnerskie, w których podział obowiązków uzależniony jest od danej sytuacji czy upodobań. Zdaniem socjologa dr Tomasza Sobierajskiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego spowodowane jest to zmianami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi, dzięki którym kobiety mogą podejmować pracę zarobkową, za którą otrzymują wynagrodzenie stanowiące często główne dochody rodziny. Dodatkowo, mężczyźni nie wstydzą się już wykonywania prac domowych. Mimo to wciąż co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna uważają, że praca zarobkowa to domena panów, a zajmowanie się domem to zadania typowo kobiece. Daje to nadzieję na znalezienie poszukiwanych „orłów, sokołów i herosów”, ponieważ wciąż istnieją dziedziny, które zdominowali mężczyźni. Wciąż niezrównani są w majsterkowaniu. W tym wypadku zarówno kobiety (76%), jak i mężczyźni (83%) zgodnie twierdzą, że jest to ich pole do popisu. Mają więc panowie możliwość wykazania się i choć na chwilę przywrócenia starego porządku. Prym wiodą w składaniu mebli (83%), malowaniu ścian (83%) i naprawie sprzętów elektrycznych (67%), naprawianiu samochodu (41%) oraz w renowacji przedmiotów (40%).
Nie oznacza to wcale, że kobiety na tym polu są przegrane. Panie majsterkują, ale nieco inaczej: dekorują sprzęty lub pomieszczenia (80%), samodzielnie malują ściany (52%), co trzecia kobieta składa meble, a co czwarta przeprowadza renowację przedmiotów do domu.
Mimo że kobiety doskonale radzą sobie same, to imponują im mężczyźni, którzy potrafią majsterkować. W oczach kobiet stają się oni bardziej atrakcyjni i zdecydowanie bardziej męscy. „Złota rączka” wciąż budzi zainteresowanie wielu pań.
— Z jednej strony kobiety ciągle liczą na to, że to one i rodzina są dla mężczyzny najważniejsze, bo dla nich samych tak rzeczywiście jest. Z drugiej strony mężczyźni wysoko stawiają dobre zarobki, ponieważ ulegają stereotypowi głównego żywiciela rodziny, przedkładając to nad szczęście w relacji, udane życie seksualne czy rodzinę. – podkreśla socjolog dr Tomasz Sobierajski.
Czy zatem mężczyznom uda się wyjść obronną ręką z batalii o męskość? Majsterkowanie wydaje się silnym orężem.
* Badanie przeprowadzone przez agencję SW Research dla marki elektronarzędzi Dremel
Źródło: Łukasz Kałucki, Michalina Kowalska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze