Czym objawia się nerwica wegetatywna? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia neurozy narządowej
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzNerwica wegetatywna jest jednym z zaburzeń, które występuje na tle psychicznym. W przeciwieństwie do innych neuroz, w tym przypadku można mówić o całym szeregu objawów dotykających praktycznie cały organizm. Wśród nich można wymienić kołatanie serca, nadpotliwość, suchość w ustach czy nieustanny ból głowy. Jak rozpoznać nerwicę wegetatywną i jak przebiega leczenie?
Nerwica wegetatywna nazywana także somatyczną lub narządową, klasyfikowana jest jako choroba psychiczna. Podczas jej przebiegu zaburzoną pracę mają także inne organy, w tym mózg, serce, kości czy żołądek. Objawy nerwicy wegetatywnej mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, ale często zdarza się, że szereg przeprowadzonych badań nie wykazuje żadnych odchyleń od normy. Skąd wynika trudność w rozpoznaniu nerwicy somatycznej? Odpowiedź znajdziesz niżej.
Przyczyny występowania nerwicy wegetatywnej
Podłożem nerwicy wegetatywnej jest długotrwały stres oraz brak umiejętności radzenia sobie z emocjami. Lekarz psychiatra podczas wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby zrozumieć czynniki psychologiczne wpływające na wywołanie nerwicy. Jednym ze źródeł choroby może być szybkość pobudzania i wyciszania układu nerwowego – jeśli bardzo szybko się pobudza, natomiast uspokojenie następuje powoli, wówczas można mówić o ryzyku nerwicy wegetatywnej. Zdarza się także, że osoby, które miały nieciekawe dzieciństwo i nie czuły się bezpieczne w tym czasie (odczuwały zagrożenie) są jeszcze bardziej podatne na wystąpienie neurozy narządowej. Najczęściej jednak podaje się, że osoby po traumatycznych doświadczeniach również są w grupie ryzyka, ponieważ przeszłe zdarzenia bywają wypierane przez pacjenta.
Typowe objawy nerwicy wegetatywnej
Charakterystyczne objawy występujące przy nerwicy wegetatywnej są bardzo uciążliwe dla chorego, bo mogą dotyczyć wielu części ciała oraz narządów. Często zdarzają się pomyłki i objawy nerwicy mylone są z innymi chorobami, np. stanami przedzawałowymi czy pozostałymi chorobami układu krążenia. Do najpowszechniejszych objawów nerwicy wegetatywnej należą:
- uporczywe bóle brzucha oraz głowy;
- ucisk w klatce piersiowej;
- duszności;
- nadmiernie pocenie;
- naprzemienne odczuwania zimna i gorąca;
- suchość w ustach;
- mimowolne drżenie kończyn;
- odczuwanie irracjonalnego lęku, niepokoju;
- czerwienienie na twarzy.
Oprócz powyższych typowych objawów nerwicy narządowej, pojawia się również zaburzenie nazywane depersonalizacją. Polega to na uczuciu odrealnienia w postrzeganiu świata oraz obcości w postrzeganiu samego siebie (jak przez szybę lub po spożyciu alkoholu).
Leczenie nerwicy wegetatywnej
Niestety leczenie nerwicy wegetatywnej jest bardzo trudne, ponieważ bardzo często choroba zostaje późno zdiagnozowana. Do najskuteczniejszych metod w leczeniu nerwicy narządowej należy psychoterapia wzmocniona środkami farmakologicznymi. Zalecana jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ponieważ kładzie nacisk na poznanie oraz nazwanie wydarzeń/emocji z przeszłości. Pacjenci otrzymują głównie leki przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne, ponieważ obniżają stopień pobudzenia wyzwalający niektóre lęki. Najczęstszymi farmaceutykami stosowanymi w leczeniu nerwicy wegetatywnej są te zawierające w sobie benzodiazepiny. Imitują one działanie naturalnych substancji wydzielanych w ośrodkowym układzie nerwowym.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze