Nerwica natręctw
KAROLINA • dawno temu • 1 komentarzJeszcze do niedawna przyznanie się do tego, że ktoś zapadł na chorobę psychiczną było nie do pomyślenia. Na szczęście coraz częściej zaczynamy traktować wszelkiego rodzaju zaburzenia jako zaburzenia, a nie coś, czego należy się wstydzić. Ma to przede wszystkim duży wpływ nie tylko na szybkość diagnozowania danej choroby i wdrożenia leczenia. Chodzi tutaj również o aspekt społecznej akceptacji, która dla chorego jest niezwykle istotna. Jednym ze schorzeń, z jakim możemy spotkać się dość często jest nerwica. Wskazać można kilka jej rodzajów, charakteryzujących się zupełnie odmiennymi objawami. Nie trać czasu i już teraz dowiedz się więcej na temat nerwicy natręctw. W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące zarówno jej objawów, jak i sposobów leczenia.
Co to jest nerwica natręctw?
Co jako pierwsze przychodzi nam do głowy, kiedy spotykamy się ze sformułowaniem nerwica natręctw? Oczywiście od razu kojarzy się nam to z natręctwem myśli, które od czasu do czasu dopada każdego z nas. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy zjawisko to jest długotrwałe, intensywne i nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Czym dokładniej jest nerwica natręctw? Określana jest ona także mianem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Zwykle posiadają one znamienne objawy, które są bezpośrednim przełożeniem wciąż powracających myśli związanych z koniecznością przywrócenia porządku bądź wykonania określonej czynności. Chyba najbardziej znanym przykładem nerwicy tego rodzaju jest ciągłe mycie rąk albo przestawianie niesymetrycznie ustawionych przedmiotów. Zarówno podłoże, jak i objawy natręctw mogą być bardzo różne. Powoduje to, że nie zawsze wiemy, jak rozpoznać nerwicę. Nierzadko jest ona mylona z depresją albo schizofrenią. Choroba natręctw zwykle pogłębia się poprzez chęć chorego do wyzwolenia się od obsesyjnych myśli, która zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, co z kolei potęguje lęk i frustrację. Jednakże schorzenie to można pokonać. Jak wygląda leczenie nerwicy?
Jak leczyć nerwicę natręctw?
Istnieje kilka sposobów terapii nerwicy natręctw. Ważne jest, aby rozpocząć ją jak najszybciej. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie pokonać lęk i niepokój chorego zwiększający się wraz z każdym niepowodzeniem. Z reguły stosuje się dwie metody leczenia nerwicy. Po pierwsze jest to farmakoterapia mająca na celu zmniejszenie napięcia i uspokojenie pacjenta. Takie działanie posiadają antydepresanty stosowane również w leczeniu innych zaburzeń. Kolejnym krokiem zmierzającym do wyleczenia zaburzeń obsesyjnych jest psychoterapia. Tu nieodzownym elementem jest praca nad sobą i powolne wyzbywanie się obsesyjnych zachowań, które z czasem są eliminowane całkowicie. Niemałe znaczenie ma także uświadomienie choremu mechanizmu jego postępowania, a także próba zidentyfikowania przyczyn powodujących taki stan rzeczy. Metoda behawioralna polega natomiast na przecięciu bezpośredniej reakcji chorego na dany impuls prowadzący do wykonywania czynności będącej naszą obsesją.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze