Choroba na urlopie
BEATKA • dawno temuW czym tkwi tajemnica udanego wypoczynku? Urlop to beztroski czas, w którym powinniśmy wypocząć i się zrelaksować. Tymczasem los lubi płatać figle i rzadko kiedy plany toczą się po naszej myśli. Kiedy chorujemy na urlopie, nasze plany zazwyczaj ulegają zmianie. Nie oznacza to jednak tego, że musimy rezygnować, np. z wyjazdu na rzecz leżenia w łóżku. Zwolnienie lekarskie na urlopie przerywa urlop, który będziesz mogła wykorzystać w innym terminie. Warto jednak pamiętać, że nie każda choroba upoważnia do wystawiania zwolnienia lekarskiego.
Przepisy prawne dotyczące choroby na urlopie
Zaplanowałaś wszystko – spakowałaś apteczkę na wakacje, wymieniłaś pieniądze, kilka razy sprawdziłaś hotel, w którym masz się zatrzymać, a nawet przełamałaś strach przed lataniem. Szykują się niezapomniane i bezpieczne wakacje. Jednak twoje plany krzyżuje choroba. Co zrobić, gdy zdrowie na wakacjach nie dopisuje?
Podstawą prawną do tego, żeby pracodawca przerwał urlop wypoczynkowy pracownikowi w wypadku choroby, jest zwolnienie lekarskie. Lekarz może odmówić wystawienia zaświadczenia lekarskiego, jeśli uzna, że choroba nie jest poważna. Jeżeli jednak chory dostanie zaświadczenie, musi jak najszybciej przedstawić je pracodawcy. Ewentualnie pacjent może telefonicznie poinformować szefa o chorobie lub wysłać w tym celu inną osobę. To, kiedy i w jakiej formie pracodawca musi dostać zwolnienie, regulują przepisy zakładowe.
Kiedy pracownik będzie mógł odebrać niewykorzystany urlop? Praktyki są dwie: automatyczne przedłużenie urlopu o niewykorzystane dni tuż po skończonym zwolnieniu lekarskim lub uzgodnienie późniejszego terminu wykorzystania urlopu pozostałego z powodu choroby. Urlop nie może przepaść pracownikowi – to zapis zgodny z kodeksem pracy. Niedopuszczalne jest samoistne przedłużanie urlopu przez pracownika, bez konsultacji z przełożonym.
W najprostszej sytuacji znajdują się osoby, które zachorowały przed okresem urlopu. Według kodeksu pracy, pracownik, który nie może rozpocząć wolnego w uzgodnionym terminie z przyczyn zdrowotnych (z przyczyn czasowej niezdolności do pracy), musi mieć przełożony urlop na termin późniejszy. Wszystkie poczynania muszą zostać omówione z pracodawcą.
Inne przyczyny przesunięcia urlopu
Wakacyjne plany mogą pokrzyżować nie tylko problemy z naszym zdrowiem, ale też problemy zdrowotne naszych bliskich oraz inne nieprzewidziane sytuacje życiowe. Do przerwania urlopu wypoczynkowego i przesunięcia jego wykorzystania upoważniają:
- konieczność opiekowania się dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat, z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły;
- pielęgnowanie chorego dziecka do 14 roku życia, pod warunkiem, że nikt inny nie może się nim zająć.
Urlop wypoczynkowy nie zmarnuje się również wówczas, gdy pracownik przed rozpoczęciem planowanego urlopu (lub w trakcie korzystania z niego) zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe trwające około trzech miesięcy lub też skorzysta z urlopu macierzyńskiego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze