Pyszne i zdrowe truskawki
JOLANTA MARTIN • dawno temuSezon na truskawki trwa w Polsce stosunkowo krótko, więc warto wykorzystać go w pełni, jak najczęściej sięgając po te owoce. Truskawki są bowiem nie tylko bardzo smaczne i niskokaloryczne, ale i wyjątkowo zdrowe. Owoce te są szczególnie bogate w witaminę C, znajdziemy w nich także bogactwo makro- i mikroelementów.
Sezon na truskawki trwa w Polsce stosunkowo krótko, więc warto wykorzystać go w pełni, jak najczęściej sięgając po te owoce. Truskawki są bowiem nie tylko bardzo smaczne i niskokaloryczne, ale i wyjątkowo zdrowe.
Truskawki powstały w XVIII wieku przez skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek: amerykańskiej słodkiej poziomki wirginijskiej i poziomki chilijskiej o wyjątkowo dużych owocach. Gdy posadzono je obok siebie, doszło do krzyżowego zapylenia, a powstała w ten sposób roślina wydawała niezwykle duże i smaczne owoce. Od tego czasu trwa nieprzerwanie popularność tych owoców, które uprawiane są w krajach o umiarkowanym klimacie i w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Obecnie istnieje bardzo wiele odmian truskawek, nawet tak nietypowych jak ozdobne truskawki pnące.
Owoce te są szczególnie bogate w witaminę C, której zawartość w 100 g wynosi 63 mg. Należy jednak pamiętać, że podana wartość dotyczy jedynie owoców świeżych. Wysoka temperatura niszczy znaczne ilości witaminy C, więc kompoty lub dżemy truskawkowe zawierają jej już znacznie mniej. Owoce te są również dobrym źródłem witaminy B1, B2 i B3, zawierają też niewielkie ilości witaminy A. W truskawkach znajdziemy także bogactwo makro- i mikroelementów, przede wszystkim żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor i mangan. Truskawki zawierają około 32 kcal w 100 g, więc są niskokaloryczne, pod warunkiem jednak, że nie zjadamy ich z cukrem i śmietaną.
Truskawki działają moczopędnie i alkalizująco oraz pomagają w usuwaniu kwasu moczowego z organizmu, więc są szczególnie polecane chorym na artretyzm (dnę moczanową). Wspomagają również pracę nerek i wydzielanie żółci. Truskawki należą do owoców szczególnie bogatych w pektyny, będące rozpuszczalną frakcją błonnika pokarmowego. W związku z tym polecane są w diecie przeciwmiażdżycowej, ponieważ pektyny, wiążąc spożyty cholesterol, zapobiegają wzrostowi jego poziomu we krwi. Owoce te mogą być również skuteczne przy problemach z zaparciami, bo doskonale pobudzają jelita do pracy.
Bardzo cennymi składnikami truskawek są również polifenole i antocyjany. Są to złożone związki o dużej aktywności przeciwutleniającej, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, w związku z czym mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Włoscy naukowcy wykazali, że truskawki i poziomki mogą hamować rakotwórcze działanie toksycznych związków — nitrozoamin, powstających w przewodzie pokarmowym podczas reakcji azotynów z aminami. Badania laboratoryjne wykazały również, że truskawki wykazują silne działanie przeciwko licznym wirusom chorobotwórczym, takim jak poliowirusy, reowirusy, wirus Coxackie i wirus opryszczki.
Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw truskawek, ponieważ należą one do owoców często wywołujących alergię. Uczulenie objawia się zwykle czerwoną, bardzo swędzącą pokrzywką. Szczególnie ostre odczyny alergiczne mogą pojawiać się u małych dzieci. Dlatego też truskawki należy wprowadzać do diety dopiero pod koniec pierwszego roku życia, w małych ilościach, uważnie obserwując reakcję dziecka. Truskawek powinny unikać również osoby uczulone na salicylany (np. aspirynę), bo owoce te zawierają spore ilości tych związków.
Truskawki nadają się nie tylko do jedzenia, można z nich przyrządzić także maseczkę do twarzy. Maseczka z rozgniecionych truskawek nałożonych na oczyszczoną twarz działa wybielająco na cerę i powoduje rozjaśnienie piegów i plam posłonecznych. Taka maseczka nie jest jednak wskazana przy skórze wrażliwej i alergicznej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze