Jajeczne dylematy - czyli świąteczny cholesterol! List do Dietetyka
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuŚwięta to czas, kiedy pozwalamy sobie na łamanie żywieniowych zasad. Sięgamy po to, co na co dzień zakazane, zwłaszcza że trudno się oprzeć bogactwu potraw, które w towarzystwie zawsze lepiej smakują. Na stołach wielkanocnych prym wiodą jajka w najróżniejszych postaciach. Ze względu na dużą zawartość cholesterolu jedzenie ich wciąż budzi obawy. Zwolennicy doceniają jednak ich wpływ na utratę kilogramów. Wszelkie wątpliwości związane ze spożyciem królujących w święta jaj wyjaśnia konsultant ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Święta to czas, kiedy pozwalamy sobie na łamanie żywieniowych zasad. Sięgamy po to, co na co dzień zakazane, zwłaszcza że trudno się oprzeć bogactwu potraw, które w towarzystwie zawsze lepiej smakują. Na stołach wielkanocnych prym wiodą jajka w najróżniejszych postaciach. Ze względu na dużą zawartość cholesterolu jedzenie ich wciąż budzi obawy. Zwolennicy doceniają jednak ich wpływ na utratę kilogramów. Wszelkie wątpliwości związane ze spożyciem królujących w święta jaj wyjaśnia konsultant ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Pani Agnieszko!
Niedługo święta, a więc zaczyna się sezon większego spożycia jajek. Przyznam, że lubię jajka w każdej postaci, a najbardziej żółtka. Niestety, wszyscy odradzają jedzenie ich zbyt często ze względu na cholesterol. W święta jednak trudno sobie odmówić, bo co to za święta bez jajek. Czy rzeczywiście nie wolno jeść ich za dużo? Z drugiej strony zastanawiam się nad ich rolą w odchudzaniu. Wiele słyszałam o tym, że jedząc jajka, można schudnąć. Poza tym kiedy je jem, czuję, że szybko zaspokajam głód. Jak to jest z tymi jajkami? Proszę o odpowiedź.
Agata
***
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Pani Agato,
Definicja jaja kurzego mówi, że jest to najbardziej idealny produkt pochodzenia zwierzęcego. Wynika to z budowy białka jaja, które zawiera najbardziej optymalny skład aminokwasów egzogennych (budulca protein). Dzięki temu jajo kurze pozostaje dobrym źródłem białka dla naszego organizmu. Ponadto jego przyswajalność przez organizm ludzki wynosi ok. 94%. Żaden inny produkt nie jest w stanie dorównać takiemu wynikowi.
Problemem jednak zawsze pozostaje kwestia złego cholesterolu. Żółtko zawiera około 210–280 mg cholesterolu. Wielokrotnie próbowano poprzez zmianę składu paszy podawanej zwierzętom obniżyć zawartość tego składnika, jednak okazało się to nie być łatwe. Skład chemiczny wraz z cholesterolem rządzi się swoimi prawami — prawami natury, ponieważ musi on zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju zarodka. Cholesterol jest ważnym składnikiem, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Jest składnikiem błon komórkowych, prekursorem hormonów płciowych i kwasów żółciowych. Gdyby udało się wyeliminować cholesterol całkowicie z naszej diety, życie mogłoby przestać istnieć. Znacznie podwyższony poziom cholesterolu we krwi, czyli cholesterolemia nie jest warunkowana jego wysokim spożyciem, tylko zaburzeniem przemiany materii. Organizm ludzki jest w stanie przyswoić tylko 35% cholesterolu z pożywienia. Jednym słowem wskazane jest spożycie jaj kurzych ze względu na ich niezwykle bogaty skład odżywczy, natomiast ostrożność powinny zachować osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości metaboliczne i wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Jaja kurze powinny być spożywane nie tylko kiedy się odchudzamy, ale również dla zdrowia. Ze względu na bogaty skład nasz organizm potrzebuje dużo czasu na ich trawienie, tak więc stąd uczucie pełności po ich spożyciu, o którym Pani pisze. Pamiętajmy również, że jaja są produktem niskokalorycznym — 2 żółtka zawierają 150 kalorii.
W sklepach mamy ogromny wybór różnych typów jaj. Oznaczone są cyframi od 0 do 3. "Trójki" to jaja pochodzące z chowu klatkowego, "dwójki" - chów ściółkowy, "jedynki" - wolny wybieg i "zerówki" - produkcja ekologiczna. Najmniej polecane przez dietetyków są 3, natomiast najbardziej wskazane to 1 i 0. Wynika to z systemu chowu i przede wszystkim rodzaju podawanej paszy. Zdecydowanie łatwo jest odróżnić smak jaj pochodzących od kur z chowu ekologicznego i bezklatkowego od tych klatkowych. Te pierwsze są nieporównywalnie smaczniejsze i tym samym zdrowsze.
W czasie zbliżających się świąt na stołach królować będą jaja kurze pod różną postacią. Dobrym pomysłem i bardzo prostym w wykonaniu jest np.: pasta jajeczna. Jaja po ugotowaniu na twardo i ostudzeniu obieramy i kroimy w małą kostkę i następnie rozgniatamy widelcem. Drobno szatkujemy cebulkę dymkę. Dodajemy sól i pieprz oraz zamiast majonezu — jogurt naturalny. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki dla lepszego przegryzienia smaków. Więcej przepisów na dania z jaj znajdziesz tu: kafeteria.pl/bonappetit/
Pozdrawiam, Agnieszka Boryna
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl;(z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze