Sezon na pomidory
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuZamiast schabowego talerz pełen pomidorów! To nasza propozycja na lato. Pomidory zjadaj na surowo, grilluj lub gotuj, ale jak najkrócej, by nie utraciły cennej witaminy C. Najlepsze są sezonowe – świeże i dojrzałe w pełnym słońcu, a nie w dojrzewalni, poobijane podczas transportu, pozbawione smaku i zapachu.
Jeśli pomidory będą miały drobne niedoskonałości lub będą niezbyt wyrośnięte, tym lepiej, bo oznacza to, że nie były traktowane nawozami sztucznymi i „wspomagaczami” dojrzewania.
Poznaj moc pomidora
Pomidory zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów: prostaty, płuc, jelita grubego, trzustki i żołądka. Zawarty w nich likopen zmniejsza ryzyko chorób serca i przeciwdziała starzeniu się. Najlepiej jeść je w sosach, zupach i pasteryzowanych sokach, wtedy likopen jest najlepiej przyswajalny. Są bogatym źródłem witaminy C, która wzmacnia organizm. Zawierają również dużo obniżającego ciśnienie potasu. Korzystne dla zdrowia właściwości pomidorów będą jeszcze większe, jeśli do sosu dolejesz oliwy z oliwek, która wzmacnia działanie substancji zawartych w pomidorach. Możesz także kupić suszone pomidory i podgryzać je w czasie pracy lub przed telewizorem. Zastąpią paluszki, chipsy i czekoladki. Suszone w słońcu mają mnóstwo witamin, błonnika i zero tłuszczu.
Pomidorowe menu
Na śniadanie proponujemy omlet z pomidorami. Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy i wrzuć pokrojone w drobną kostkę pomidory. W tym czasie roztrzep dwa jajka z dwiema łyżkami wody mineralnej, odrobiną soli i pieprzu do smaku. Dodaj do pomidorów. Gdy omlet się zetnie, posyp go bazylią, pietruszką lub szczypiorkiem. Zamiast smażonych możesz przygotować surowe pomidory z mozzarellą. Pokrój ser w plastry, ułóż na nim cząstki pomidorów i listki świeżej bazylii. Nie pieprz, nie sól. Danie będzie wystarczająco aromatyczne. Bazylia zawiera moc witaminy A i C oraz wspomaga przemianę materii.
Na drugie śniadanie przygotuj sok lub skorzystaj z gotowych w kartonach. Sok z pomidorów dostarczy ci optymalną dawkę witamin i minerałów. Pomidor ma mało kalorii. Szklanka soku to tylko 26 kcal. Do soku możesz dosypać świeżych ziół, które wspomagają przemianę materii, a także zmieszać go z serwatką lub maślanką. To zdrowa mieszanka dla twoich jelit. Sok pomidorowy dodany do serwatki jest bombą witaminową. Zawarty w tym daniu błonnik wspomaga odchudzanie. Możesz go zmieszać także z maślanką. Zawiera ona dużo wapnia, który wspomaga spalanie tłuszczu. Pół litra pokrywa 75% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń.
Zamiast soku może być talerz pomidorów z ulubionymi ziołami i łyżką oliwy lub oleju. Świeże zioła są wielkim sprzymierzeńcem odchudzania. Oregano dezynfekuje i odtruwa organizm. Rozmaryn pobudza krążenie krwi i ułatwia trawienie tłuszczów. Szczypiorek zawiera witaminy z grupy B, a także witaminę C i PP, karoten, wapń oraz potas. Tymianek łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Zioła najlepiej siekać na wilgotnej desce, wtedy nie tracą aromatu. Dosypuj oszczędnie, bo nadmiarem łatwo zabić główny smak potrawy. Nie sól. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i utrudnia usuwanie szkodliwych substancji. Wpływa niekorzystnie na elastyczność skóry. Zastąp sól ziołami. Zacznij przyprawiać wszystkie dania świeżymi lub ususzonymi ziołami. Po miesiącu przyzwyczaisz się i odkryjesz nowe smaki, sól zabija bowiem smak potraw. Poza tym bez niej twój organizm będzie lepiej trawił. Wybierz oliwę z oliwek lub olej rzepakowy i łyżką polej pomidory. Oliwa z oliwek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami przyspieszającymi proces starzenia. Wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka, zapobiega utracie wody, nawilża i wygładza skórę. Olej rzepakowy zmniejsza prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, chroni przed rakiem, chorobami skóry i mózgu.
Na obiad przygotuj plaster czerwonego mięsa z chilli i surówkę z pomidorów z dodatkiem czosnku lub cebuli. Mięso dopraw szczyptą chilli i soli i grilluj w piekarniku, od czasu do czasu polewając oliwą, aż będzie miękkie. Świeże lub suszone chilli ma działanie rozgrzewające. Ta ostra papryczka poprawia krążenie krwi, łagodzi objawy przeziębienia i koi ból. Przyspiesza przemianę materii i obniża poziom cholesterolu. Minimalna ilość tego warzywa dodana na przykład do sałatki o 25% zwiększa spalanie kalorii. Przyprawą możesz lekko oprószyć czerwone mięso, na przykład jagnięcinę lub wołowinę. W 100 g czerwonego mięsa jest spora dawka L-karnityny, która uczestniczy w spalaniu tłuszczu.
Sztuka mięsa powinna zajmować 1/3 miejsca na talerzu, reszta należy do pomidorów. Pokrój je tak jak lubisz — w plastry lub cząstki — i posyp czosnkiem lub cebulą. Czosnek to świetna broń przeciw chorobom sercowo-naczyniowym. Zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik obniżają krzepliwość krwi i regulują poziom cholesterolu. Działa bakteriobójczo i poprawia odporność. Dzięki wysokiej zawartości potasu przeciwdziała nadciśnieniu. Znajdujące się w nim związki siarkowe usprawniają funkcjonowanie układu trawiennego. Czosnek działa też moczopędnie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Cebula zostawia nieprzyjemny smak w ustach, ale ma dobroczynny wpływ na włosy i paznokcie. Bogata w selen chroni skórę, przeciwdziała wpływowi wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i rogowacenie skóry. Cynk także wpływa na wygląd skóry. Zarówno surowa, smażona, jak i gotowana cebula obniża poziom cholesterolu we krwi.
Na obiad możesz ugotować również zupę pomidorową z makaronem lub ryżem. To popularna zupa, przepis więc znajdziesz w każdej tradycyjnej książce kucharskiej. Postaraj się, by była chuda. Wystarczy jedno skrzydełko zamiast całego kurczaka lub kawałka mięsa wołowego. Do gotowej zupy pomidorowej dodaj pietruszkę, ale już jej nie gotuj, bo pozbawisz nać aromatu i cennej witaminy C.
Na kolację, którą powinnaś zjeść przed godziną 18, proponujemy grillowane pomidory lub sałatkę z kiełkami. Pomidory przekrój na pół i włóż do rozgrzanego piekarnika. Po wyjęciu ułóż na nich plaster chudego białego sera, posyp pieprzem i ulubionymi ziołami. Jeśli wolisz sałatkę, surowe cząstki pomidorów pokryj grubą warstwą kiełków zbożowych i polej łyżką oleju słonecznikowego. Kiełki zbóż dostarczają witamin z grupy B, które chronią i utrzymują w dobrej formie system nerwowy, oraz witamin A, C, E, cynku i aminokwasów. Olej słonecznikowy bogaty jest w silny antyutleniacz — witaminę E. Chroni skórę i ma właściwości naprawcze, podtrzymując jej młody i zdrowy wygląd. Zawiera dużą dawkę kwasów tłuszczowych Omega-6, które wspomagają walkę ze starzeniem. Pomidory smakują dobrze nie tylko z oliwą lub olejem. Zamiast niej możesz polać je chudym jogurtem lub kwaśną śmietaną. Wtedy zjesz mniej kalorycznego tłuszczu. Jedz powoli. Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze