Bolesne współżycie
JEA • dawno temuStosunkowo powszechnym wśród kobiet zjawiskiem jest ból w trakcie stosunku seksualnego. Dla większości z nich jest to tylko przejściowy dyskomfort, występujący na pewnym etapie życia, lecz dla niektórych kobiet stać się on może trwałą cechą ich życia seksualnego. Chroniczny ból towarzyszący zbliżeniom wpływa na pogorszenie się kondycji psychicznej zarówno cierpiącej kobiety, jak i jej partnera.
Stosunkowo powszechnym wśród kobiet zjawiskiem jest ból w trakcie stosunku seksualnego. Dla większości jest to tylko przejściowy dyskomfort, występujący na pewnym etapie ich życia, lecz dla niektórych kobiet stać się on może trwałą cechą ich życia seksualnego. Chroniczny ból towarzyszący zbliżeniom wpływa na pogorszenie się kondycji psychicznej zarówno cierpiącej kobiety, jak i jej partnera.
Długa jest lista przyczyn występowania bolesności w trakcie stosunku, jednak w przypadku osób zdrowych wynikają one z tego, iż ciało nie zostało wystarczająco seksualnie pobudzone i tym samym przygotowane na penetrację. Kiedy ciało kobiety jest gotowe na seks, pochwa rozluźnia się, wydłużając się wzdłuż i wszerz, czemu towarzyszy samonawilżanie waginy — dzięki tym procesom fizjologicznym możliwe jest bezbolesne wsunięcie penisa do pochwy.
Zaklęte koło bólu
Gdy na starcie życia seksualnego stosunek sprawia ból, może to spowodować, że odczuwająca go kobieta wpadnie w zaklęte koło bólu — strach przed bólem blokuje podniecenie i związane z tym reakcje organizmu; z kolei brak tych reakcji, czyli niedostateczne rozluźnienie pochwy i jej słabe nawilżenie powoduje, że stosunek staje się bolesny.
Oto kilka podpowiedzi, jak wyjść z tego zaklętego koła:
- Rozluźnij się. To jest tak naprawdę najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić w tej kwestii. Jest wiele sposobów na złagodzenie napięcia np. kąpiel połączona z aromaterapią, sauna, masaż.
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy masz ochotę na seks, czy robisz to bardziej dla partnera, niż dla siebie. Jeśli danego dnia nie czujesz się w nastroju, nie zmuszaj się.
Bądź zmysłowa. Daj sobie dużo czasu na odkrycie swoich czułych na pieszczotę miejsc, pobudź i nasyć zmysły, zwłaszcza ten dotyku.
Ćwicz mięśnie pochwy – dzięki napinaniu mięśni obszaru genitalnego napłynie tam więcej krwi, zwiększy się ogólna wrażliwość waginy i w związku z tym silniejsza będzie reakcja na bodźce seksualne.
Pobudź swój system nerwowy, np. oglądając film sensacyjny lub uprawiając sport. Liczne eksperymenty pokazują, iż ludzie o podwyższonym tętnie wynikającym, czy to ze strachu, czy z wysiłku fizycznego, łatwiej się podniecają, a nawet zakochują…
Użyj lubrykantu, który jest do nabycia w aptekach. Ten żel nawilżający znacząco złagodzi bolesne tarcie lub w ogóle je wyeliminuje. Dodatkową zaletą lubrykantów — w odróżnieniu od innych specyfików używanych w tym samym celu, lecz mających inne przeznaczenie — jest to, że nie niszczą prezerwatyw i zazwyczaj nie alergizują.
Jeśli jesteś w pełni podniecona, a nadal odczuwasz ból, może to oznaczać, że twoje problemy mają głębsze podłoże, w związku z czym powinnaś zgłosić swój problem ginekologowi. Powodem takiego stanu rzeczy zwykle jest infekcja, m.in. zapalenie pochwy, zakażenie dróg moczowych. Dyskomfort odczuwany podczas stosunku również może mieć miejsce po porodzie, czy też z powodu drastycznego spadku poziomu estrogenu na skutek menopauzy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze