Paella hiszpańska
DAMIESA • dawno temuWśród potraw z różnych części świata na szczególną uwagę zasługuje kuchnia hiszpańska. Dlaczego? Jest oparta w głównej mierze na warzywach i owocach morza, a więc dostarcza naszemu organizmowi tego, co najlepsze. Przykładem jest danie pochodzące z Walencji zwane „paella”, które występuje w różnych ciekawych odmianach. Jak przygotować ta pyszną potrawę i jakie składniki nam ona dostarcza?
Nazwa paella pochodzi od łacińskiego słowa patella, które oznacza metalowe naczynie. Potrawę więc najlepiej jest przygotować na patelni lub w woku.
Wartość odżywcza paelli
Paella zwykle jest podawana jako danie główne. Na wieczór nie nadaje się zbyt dobrze, bo jest zbyt ciężkostrawna. Jej zaletą jest to, że potrawa ta daje nam całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o kreatywność w doborze produktów. Głównym składnikiem jest ryż z dodatkiem szafranu, który znacznie poprawia trawienie, a do tego zwiększa stężenie serotoniny, a więc poprawia nastrój i łagodzi objawy PMS. Dodając do tego owoce morza dostarczamy organizmowi wysokowartościowe białko, witaminy z grupy B oraz jod czy selen. Do tego spożywając je zapobiegamy powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszanie procesów starzenia, a także zmniejszamy ryzyko rozwoju miażdżycy. Do takiej kompozycji smaków świetnie będą pasować warzywa o dużej zawartości witaminy C, a więc papryka czy pomidory. Przydadzą się także rośliny strączkowe, czyli groszek czy fasolka.
Przepis na paellę z dodatkiem kurczaka i małżami
Najlepszym rozwiązaniem do tego typu dania będzie użycie średnioziarnistego ryżu, który doskonale wchłania sok i aromat przypraw. Składniki, których będziemy potrzebować to: woreczek ryżu, 250 gram piersi z kurczaka, 0,5 kg zielonego groszku, kukurydzę z puszki, 1 paprykę, 10 małży, 2 pomidory, oliwę z oliwek do smażenia, 1 cebulę, 500 ml bulionu z kurczaka, 2 ząbki czosnku, a także przyprawy: szafran, sól i pieprz. Mięso należy pokroić w kawałki, doprawić solą oraz pieprzem, a następnie podsmażyć w woku. Kiedy kurczak ładne się zarumieni, dorzucamy do niego pokrojoną w krążki cebulkę, podzielone na cząstki pomidory i paprykę, a także dodajemy groszek i odsączoną z nadmiaru płynu kukurydzę. Dopiero w końcowym etapie do tak przyrządzonej mieszanki dodajemy ryż i zalewamy całość bulionem (w zależności od potrzeby — jeśli składniki wydają się zbyt suche, dodajemy go ciut więcej). Finalnym dodatkiem do paelli są owoce morza np. są małże, które powinny być dokładnie umyte. Warto wiedzieć, że pod wpływem temperatury powinny się one pootwierać. Całość mieszamy, aby składniki ładnie się połączyły. W międzyczasie posypujemy także całość szafranem, który sprawi, że ryż nabierze żółtego koloru. Dobrym pomysłem jest polanie tej potrawy w czasie smażenia odrobiną wina czerwonego, które dodatkowo wydobędzie z dania głębię smaku. Kiedy zaobserwujemy, że składniki wchłoną płyny, zdejmujemy paellę z ognia.
To śródziemnomorska potrawa ponoć najlepiej smakuje spożywana na wolnym powietrzu, podawana w naczyniu, w którym była przygotowywana. Możemy ją udekorować natką pietruszki. Do tego nie powinna być zbyt gorąca, aby doznania smakowe były najpełniejsze, a składniki miały szansę się lekko „przegryźć”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze