Mięso z dziczyzny
DAMIESA • dawno temuWśród wielu rodzajów mięsa, to pozyskiwane z dziczyzny cechują zdecydowanie najlepsze walory smakowe. To prawdziwy rarytas w kuchni, który czyni każdą potrawę istną ucztą dla podniebienia. Choć potrawy z dziczyzny do najtańszych raczej nie należą, to taka inwestycja od czasu do czasu z pewnością jest warta swojej ceny.
Wartość odżywcza dziczyzny
Ten rodzaj mięsa cechuje się ciemniejszym zabarwieniem, bardziej zbitą struktura oraz większą ilością powięzi i tkanek. Do tego dziczyzna jest o wiele zdrowsza niż mięso zwierząt rzeźnych. Można w nim znaleźć takie cenne dla zdrowia pierwiastki jak magnez, żelazo czy fosfor. Cechuje się przede wszystkim mniejszą zawartością tłuszczu, co z kolei sprawia, że mięso to jest mniej kaloryczne. W 100 g dziczyzny może być nawet o 100 kcal mniej, niż z tym pochodzenia wieprzowego. Mniejsza wartość energetyczna sprawia, że ten typ mięsa jest często polecany w dietach odchudzających. Wskazane jest zwłaszcza to pochodzące z dzikiego ptactwa, czyli kuropatw czy bażantów. Do tego jego spożywanie przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu, poprawia perystaltykę jelit, wzmaga wydzielanie enzymów trawiennych oraz zaostrza apetyt. Mięso z dziczynzny jest bardzo chude, a do tego jest ono cenione zwłaszcza dzięki walorom zapachowym, które unoszą się w kuchni w trakcie przyrządzania posiłków na jego bazie. Warto wiedzieć, że średnia zawartość białka w mięsie zwierząt łownych wynosi 21–23 %, a zawartość tłuszczu tylko 1,1–8%.
Kilka dań z dziczyzny, które warto przygotować
Mięso z dziczyzny można gotować, smażyć, dusić czy piec w piekarniku. W przypadku dwóch ostatnich z wymienionych, najpierw należy mięso podzielić na porcje i zabejcować na kilka dni. Po tym czasie trzeba je natrzeć przyprawami, oprószyć mąką, a potem usmażyć na rozgrzanym tłuszczu. W takiej postaci mięso można zapiekać w piekarniku, jednak podczas tego procesu bardzo ważnym elementem jest polewanie go tłuszczem, bo może ono szybko wysychać. W kwestii przygotowywania dania z dziczyzny należy wcześniej zgłębić wiedzę na temat rodzaju przypraw dodawanych do tego rodzaju mięsa, bo nie każda z nich pasuje do wszystkiego. Kminek nada się do mięsa z dzika, ziele angielskie można zastosować w przypadku mięs duszonych, koperek, tymianek i natka pietruszki pasować będzie do dzikiego ptactwa, liść laurowy przyda się do gulaszów i bigosów, zaś majeranek sprawdzi się dodany do pasztetów. Ponadto do dziczyzny pasują suszone owoce oraz czerwone wino.
Z potraw godnych polecenia są takie specjały jak: pasztet z zająca i bażantów, bitki z mięsa sarny w sosie, schab z jelenia czy kiełbasa z dzika. Ten rodzaj mięsa warto ponadto wkomponować do bigosów czy gulaszów, przez co nada ono im aromatyczny, nieco korzenny smak. Asortyment dań można również powiększyć o szaszłyki, które świetnie sprawdzą się podczas grilla, filety czy steki.
Bardzo ważne jest przeprowadzenie badań weterynaryjnych mięsa, bo choć zwierzęta dzikie są w mniejszym stopniu nosicielami chorobotwórczych pasożytów, to ryzyko ich wystąpienia nadal istnieje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze