Gotowanie jajka
DAMIESA • dawno temuZwiększają odporność i korzystnie wpływają na układ nerwowym, są budulcem mięśni i wzmacniają kości. Do tego są bogate w takie mikroelementy jak: wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez czy cynk. Słowem w diecie nie powinno ich nigdy zabraknąć. Prozaiczna sprawa ich gotowania czy obierania zapewne nigdy nie zaprzątała Wam głowy, warto jednak wiedzieć, że i na to są sprawdzone sposoby. Jak ugotować jajka?
- Nigdy nie gotuj jajek wyjętych wprost z lodówki. Nagła zmiana temperatury powoduje, że skorupka szybko pęka.
- Nie jest wskazane obieranie jajek ciepłych, bo skorupka może zejść razem z częścią białka. Najlepiej poczekać kilka minut zaburzając jajka w zimnej wodzie.
- Ugotowane jajko położyłaś na półeczce razem z surowymi i nie potrafisz go znaleźć? Zakręć jajkiem! To ugotowane powinno się zakręcić.
- Dziwi Cię zielona warstewka wokół żółtka? To wynik zbyt długiego gotowania. Do tego taki efekt skutkuje także obniżeniem wartości odżywczej jajka. Optymalny czas gotowania to maksimum 10 minut.
- Jeśli nie chcesz, aby jajka w czasie gotowanie pękały, dosyp do rondelka łyżkę soli
- Pęknięte jajko może szybko „naprawić”. Wystarczy położyć je na sitku i chwilę potrzymać nad parą (oczywiście uszkodzoną stronę w stronę pary). Spowoduje ona, że białko szybko się zetnie i zapobiegnie wylaniu się reszty jajka w czasie gotowania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze