Alternatywne puree
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuRóżnego rodzaju puree są często spotykaną formą podawania jarzyn na stołach francuskich. Można w tym pięknym kraju znaleźć puree z marchwi, selera, groszku, fasoli, kapusty... A także wiele innych. Nie wspominając już o taki cudach jak puree musztardowe, rozmarynowe, czy truflowe. Krótko mówiąc - Francuzi doprowadzili sztukę robienia papki z warzyw do perfekcji. Skorzystajmy więc z ich doświadczenia i zastąpmy nieśmiertelne, dodawane do każdego nieomal posiłku ziemniaki czymś innym.
Puree z marchwi
- 750g marchwi,
- 250g ziemniaków,
- 1 cebula,
- 75g masła,
- 50ml śmietany 18%,
- 1 żółtko,
- sól, cukier
Marchewkę obieramy, kroimy na grube plasterki, gotujemy w osolonej wodzie przez około 10 minut i odcedzamy. W dużym garnku rozpuszczamy połowę masła, po czym wrzucamy do niegomarchewkę i drobno zsiekaną cebulę. Dusimy na wolnym ogniu, aż warzywa będą miękkie. W tym samym czasie gotujemy ziemniaki, następnie odcedzamy je i wysypujemy na sitko, do osuszenia. Gdy marchewka będzie gotowa dodajemy do niej ziemniaki, pozostałe masło, śmietanę i odrobinę cukru. Całość ubijamy na gładka masę, w której rozprowadzamy żółtko.
Puree z marchewki jest bardzo uniwersalne i można nim zastąpić puree ziemniaczane niemal w każdej kulinarnej kompozycji.
Puree z fasoli
- 500g białej fasoli,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 40g masła,
- 75ml śmietany 18%,
- sól, pieprz, zioła prowansalskie
Przebieramy i myjemy fasolę, wsypujemy ją do garnka (o pojemności minimum 3l) i zalewamy woda do pełna. Następnie wstawiamy ją na niewielki ogień, aby się zagotowała. Po około 30 minutach fasolę odsączamy, wymieniamy wodę i stawiamy z powrotem na ogień. Po 30 kolejnych minutach dodajemy sól,pieprz, zioła prowansalskie, pokrojone w plastry marchewkę i cebulę i zostawiamy na ogniu na następne 30 minut. Po tym czasie całość odcedzamy (ale zostawiamy około 200ml płynu), dodajemy masło, śmietanę i przepuszczony przez prasę czosnek i mocno ubijamy. Jeśli masa jest za gęsta podlewamy ją odrobiną wywaru z gotowania. Puree powinno być gęste, ale nie twarde.
Puree z fasoli nadaje się do większości potraw z mięsnych.
Puree z soczewicy
- 500g czerwonej soczewicy,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 2 goździki,
- 50g masła,
- 50ml śmietany 18%,
- sól, tymianek, rozmaryn
Soczewicę, wraz z pokrojoną na plasterki marchewką i drobno zsiekana cebulą wkładamy do garnka, zalewamy wodą (tak, żeby woda sięgała co najmniej 5 cm nad jarzyny) i gotujemy do miękkości. Na około 5 minut przed końcem gotowania, gdy marchewka będzie 'al-dente' dodajemy do wody goździki, sól, tymianek i rozmaryn. Jak warzywa będą już gotowe — odcedzamy je, osuszamy na sitku, dodajemy masło iśmietanęi ubijamy na gładką masę.
Puree z soczewicy jest doskonałe do wszelkich pieczeni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze